Újabb nap, újabb díj: Karikó Katalin átvette a Theodor Boveri-díjat, amit első alkalommal ítéltek oda nőnek
Az orvosbiológia területén új lehetőségeket nyitó kutatásai elismeréseként átvette a Theodor Boveri-díjat, a würzburgi Julius-Maximilians Egyetem legmagasabb élettudományi elismerést Karikó Katalin – közölte a Szegedi Tudományegyetem. A würzburgi Fizikai-Orvostudományi Társaság első alkalommal ítélte nőnek a díjat.
EZ VOLT AZ ELSŐ ALKALOM, AMIKOR NŐI KUTATÓ ÉRDEMELTE KI A DÍJAT
Mint írták, az elismerést az orvos- és a természettudomány kapcsolódási pontjainak kiemelésére törekvő würzburgi Fizikai-Orvostudományi Társaság (Societas Physico-Medica) alapította, amelynek fontos célja az ismeretterjesztés. A díj az összehasonlító anatómia és a modern citológia egyik alapítója, Theodor Henrich Boveri (1862-1915) nevét viseli, aki a rákot okozó sejtfolyamatokkal kapcsolatos megfigyelései és hipotézise miatt is ismertté vált. Karikó Katalin elismerése – amelyet még 2021. augusztus 25-én jelentett be a társaság – az első alkalom, amikor női kutató érdemelte ki a díjat.
KARIKÓ KATALIN A COVID VAKCINA KIFEJLESZTÉSÉÉRT KAPTA MEG A DÍJAT
A díj odaítéléséről szóló közlemény szerint a társaság az elismeréssel “olyan kiemelkedő tudósokat tüntet ki, akiknek kiváló munkája új lehetőségeket nyitott az orvosbiológiai kutatásban és annak emberi alkalmazásában”. Manfred Schartl professzor, a Physico-Medica elnöke úgy fogalmazott, “Karikó Katalin alapvető munkája nélkül nem sikerült volna ilyen rövid idő alatt hatékony vakcinát kifejleszteni a SARS-CoV-2 ellen”.
EZ KARIKÓ KATALIN 10. NÉMETORSZÁGHOZ KÖTŐDŐ KITÜNTETÉSE
Hagyomány, hogy a tudományos díjjal jutalmazott kutató díszelőadást tart. Karikó Katalin, a „Theodor Boveri Lecture Award 2021” díjazottja 2023. július 26-án az mRNS terápiás fejlesztéséről beszélt, majd részt vett a JMU Biocentrum új, Theodor Boveri-kiállítása megnyitóján. A sejtbiológiával foglalkozó zoológus nevét viselő díj Karikó Katalin 10. Németországhoz kötődő kitüntetése.
Forrás: MTI/SZTE