Rengeteg program lesz pénteken: mikrogépekkel, pattogatott cirokkal és a világ első programozható zsebszámológépével is megismerkedhetünk a Kutatók Éjszakáján Szegeden
Mikrogépekkel, a mezőgazdaság szolgálatába állított mikroorganizmusokkal, pattogatott cirokkal és a világ első programozható zsebszámológépével is megismerkedhetnek azok, akik pénteken, a Kutatók éjszakáján ellátogatnak a szegedi kutatóintézetek és kiállítóhelyek programjaira – tájékoztattak a szervezők.
A Szegedi Tudományegyetem több mint négyszáz tudományt népszerűsítő eseménye mellett változatos programokkal várják az érdeklődőket a szegedi kutatóintézetek is. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpontban több mint harminc állomáson mutatják be az intézményben folyó tudományos munkát.
A SZAKMAI PROGRAMOK MELLETT A GYEREKEKET IS VÁRJÁK
A látogatók megismerkedhetnek a többi közt azzal, miként készíthetők néhány mikrométer méretű háromdimenziós tárgyak és hogyan lehetnek ezek a mikrogépek a kutatók segítségére a fizikai és biológiai kísérletekben. A szakmai programok mellett a legkisebb gyerekeket is érdekes kísérletekkel és kreatív kézműves-foglalkozással várják, a játszóházban félóránként érdekes tudományos kísérleteket mutatnak be.
DRÓNOK, MŰHOLDAK ÉS A BAKTÉRIUMOK
A Bay Zoltán Kutatóközpont szegedi részlegében szó esik arról, hogyan állíthatók a mezőgazdaság szolgálatába a drónok, a műholdak és a mesterséges intelligencia továbbá miként segíthetnek a baktériumok, gombák és algák abban, hogy gazdaságosabban, kisebb környezeti lábnyommal megtermelt és egészségesebb élelmiszerek kerüljenek az asztalra.
ULTRAGYORS FOLYAMATOK AZ ELI-BEN
Az ELI ALPS lézeres kutatóintézetben tartott előadásokon hallhatnak majd a vendégek az intézmény berendezéseiről, a nukleáris energiatermeléssel kapcsolatos tényekről és tévhitekről, a szörföző elemi részecskékről, a fény természetéről és a napelemek fejlesztéséről. Kísérletekkel demonstrálják többek közt az ultragyors folyamatok megfigyelését, a fény hullámtermészetét, a mély hőmérsékleteken fellépő jelenségeket, és arra is fény derül, hogy miért szeretik a sugárbiológusok a zebrahalakat. Azok pedig, akik jól válaszolnak a tavaly Nobel-díjjal elismert fizikusok kutatásaival kapcsolatos kérdésekre, az intézet érdeklődők elől elzárt részeibe is bepillanthatnak.
MITŐL LESZ JÓ A KENYÉR?
A Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. látogatói megtudhatják mitől lesz jó a kenyér, milyen biotechnológiai módszereket alkalmaznak a növénynemesítők és a seprűkészítés mellett mire használható még a cirok. Akik megéheznek az eseményen még pattogatott cirokmagot is kóstolhatnak.
A VILÁG ELSŐ PROGRAMOZÓ ZSEBSZÁMOLÓGÉPE
A Szent-Györgyi Albert Agorában található Informatika Történeti Kiállításon a Neumann-társaság jóvoltából az idén ötvenéves HP-65-öst, a világ első programozható zsebszámológépét is megismerhetik a látogatók. A technikatörténeti érdekesség a hetvenes években még az amerikai űrhajósokat is segítette az Apollo-Szojuz program során. Emellett a jeles magángyűjtők és szakértők előadásain szólnak még a programozható zsebszámológépek evolúciójáról és a kézi számítógépek, okostelefonok kialakulásáról is.
A BÖLCSÉSZ KAR IS KÉSZÜL
Közel 90 programmal készül az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar a Kutatók éjszakájára, amelyhez az intézmény szeptember 27-én, pénteken csatlakozik. A délutántól egészen éjszakáig nyúló rendezvény során a programok széles palettája elérhető lesz: kicsiktől a nagyokig mindenki találhat a maga számára izgalmas lehetőséget a kar Egyetem utcai főépületében vagy a Szent-Görgyi Albert Agórában. A programok minden esetben ingyenesek, néhány viszont regisztrációhoz kötött. Az egyetem mintegy 400 programja közül 89-et a bölcsészkar egységei szerveznek: a tanszék oktatói, hallgatói és dolgozói kínálnak érdekes és nem mindennapi foglalkozásokat mindenkinek, az óvodáskorúaktól egészen a szépkorú érdeklődőkig. Történelem, régészet, filmtudomány, nyelvészet, néprajz és még számos tudományterület mutatja meg, mivel is foglalkozik egy bölcsész vagy társadalomtudós a mindennapokban.
Az összes szegedi rendezvény részleteit ITT találod!