Mindenmás

Megjelent a friss ShanghaiRanking rangsor: három szakterület tekintetében is a világ legjobb háromszáz egyeteme közé sorolták az SZTE-t

A Szegedi Tudományegyetem több szakterületen is kiválóan szerepel a ShanghaiRanking világ legkiválóbb felsőoktatási intézményeit vizsgáló, frissen megjelent rangsoraiban. Humánbiológia, fogorvostudomány és klinikai orvostudomány területeken a legjobb háromszázban van a világon, előbbi kettőben holtversenyes első helyen végzett Magyarországon. A gyógyszerésztudományi és neveléstudományi kiválósági listákban is kiemelkedő nemzetközi és hazai pozíciókat ért el az SZTE.

A ShanghaiRanking minden évben nyilvánosságra hozza a világ legjobb egyetemeit listázó szakterületi rangsorait. A 2024. november 11-én publikált Global Rankings of Academic Subjects (GRAS) öt szakterületi listájára is felkerült a Szegedi Tudományegyetem, magyar viszonylatban több rangsorban is vezető pozícióban szerepel.

HOLTVERSENYES VEZETŐ POZÍCIÓ

Az egyetemtől megtudtuk, hogy a humánbiológia és a fogorvostudomány területeken, amely listákra idén frissen került fel a Szegedi Tudományegyetem, rögtön a 201-300. helyezést szerezte meg a világ legjobb egyetemei között. Ez nem csupán nemzetközileg, de magyar viszonylatban is kiemelkedő eredmény: holtversenyes vezető pozíciót jelent. Kiváló teljesítményről tanúskodnak az SZTE további helyezései is: ugyancsak a 201-300. helyen szerepel a szegedi egyetem a klinikai orvostudományok szakterületi listáján (ez Magyarországon második helyet jelent), továbbá remekel az intézmény a gyógyszerésztudományok és a neveléstudomány területein is mind nemzetközi (301-400., illetve 401-500. hely), mind hazai szinten (második hely).

96 ORSZÁG 5 EZER INTÉZMÉNYÉT VIZSGÁLTÁK MEG

A ShanghaiRanking 2024-es szakterületi rangsorainak összeállításakor 96 ország mintegy 5000 felsőoktatási intézményének a tudományos munkáját vizsgálták meg a szakértők, ezek közül több mint 1900-at rangsoroltak az élettudományok, a természettudományok, a műszaki tudományok, az orvostudományok és a társadalomtudományok kategóriáiban 55 szakterületen.

SZÁMOS SZEMPONT SZERINT RANGSOROLNAK

A Global Rankings of Academic Subjects a Web of Science publikációs adatbázisra támaszkodik. A rangsor felállításánál figyelembe veszik az egyes szakterületek legidézettebb (Q1-es) folyóirataiban megjelent tudományos cikkek számát, az idézettséget, a külföldi társszerzőkkel közösen kiadott publikációk arányát, valamint a legnagyobb presztízsű folyóiratokban és konferenciákon bemutatott tudományos közleményeket, a nemzetközi együttműködéseket és a kutatások minőségét. Ezeken túl számításba veszik a jelentős díjakkal elismert oktatók, kutatók számát is.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb