Árvaként, gyermekotthonban nőtt fel az öt képzőművész – most különleges tárlat nyílt alkotásaikból a TIK-ben

Különleges kiállításnak ad otthont az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központ. Öt képzőművész, Balogh Tibor, Borkó Marianna, Káli-Horváth Kálmán, Kiss Sándor, Vári Zsolt árvaként, gyermekotthonban nőttek fel. Mindannyian a művészetben találták meg az életútjukat, ebben a formációban pedig több mint tíz éve nem léptek a nyilvánosság elé.
Mint megtudtuk, az Árvaság szakralitása című kiállítást a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium, a Szegedi Tudományegyetem támogatásával szervezte.
DR. FENDLER JUDIT SZERINT KIEMELT FELADAT A FIATAL TEHETSÉGEK TÁMOGATÁSA
A tegnapi megnyitón Dr. Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, hogy az egyetem által vallott értékek közül az egyik legerősebb tartóoszlop a társadalmi felelősségvállalás. Ennek jegyében a különböző kultúrák megjelenítése és a fiatal tehetségek támogatása kiemelt feladat. Beszédében rámutatott, hogy a kiállított alkotások nem csupán kulturális értékük miatt lenyűgözőek, hanem a bennük rejlő, mélyen megindító emberi sorsok okán is. A képekben megjelenik a roma identitás, a roma kultúra mélységei és a jövőbe vetett hit, valamint az az univerzális üzenet, hogy a művészet hidat épít a különböző emberek és kultúrák között. Felhívta a figyelmet, hogy a Szegedi Keresztény Roma Szakkollégium és a Szegedi Tudományegyetem között fennálló együtt évtizedes együttműködés legfőbb ereje a tehetség kibontakoztatásának fontosságába vetett közös hitben rejlik.
DR. KOTHENCZ JÁNOS NYITOTTA MEG A TÁRLATOT
A kiállítást Dr. Kothencz János a Szent Ágota Gyermekszolgáltató főigazgatója nyitotta meg, aki maga is állami gondoskodásban nevelkedett. Így a kiállító művészeket méltató beszéde különösen autentikus volt. A kiállítás címére utalva arról beszélt, hogy talán furcsán hat, hogy az árvaság tragédiája inspirációt jelenthet a művészetben, de már sokszor bebizonyosodott, hogy a legmélyebb, legmegrendítőbb helyzetekből is tudnak magasztos, szép, örök érvényű dolgok születni.
A GYERMEKOTTHONBÓL INDULT SORSOKKAL ÁTITATOTT KÉPEK ALKOTJÁK A KIÁLLÍTÁS ANYAGÁT
A tiszadobi gyermekotthonból indult sorsokkal átitatott képek alkotják a kiállítás anyagát. Közösségvállalásból, hűségből, szeretetből, kitartásból épített összefonódó alkotóutak csomópontja a tárlat. Öt, többségében cigány árvagyerek önteremtő útjának gyümölcsei ezek a képek. Cigányság és egyetemesség, utolsókból előkelőség. Olyan szintű értékteremtő, egyenként is intézményesült személyiségek alkotják a „Tiszadobiakat”, akik a hagyományos és kortárs képzőművészet, irodalom, filozófia, teológia, előadóművészet területén is figyelemre méltóvá és fókuszponttá váltak.
A megnyitón közreműködött Oszlács Diána Dóra közösségszervezés és Szabó Roland magyar-történelem szakos roma szakkollégista hallgatók, továbbá Rácz Noel Kálmán a Gál Ferenc Egyetem Vántus István Zeneművészeti Szakgimnáziumának zongorista tanítványa. A kiállítás 2025. január 16-ig lesz megtekinthető.