Szegedi Arcok

Isten éltesse Szeged Nobel-díjas díszpolgárát! Ma ünnepli 70. születésnapját Karikó Katalin

Nem semmi nap a mai, pontosan 70 éves lett Karikó Katalin orvosi Nobel- és Széchenyi-díjas biokémikus, akadémikus, a koronavírus elleni mRNS-alapú vakcina egyik fejlesztője, a Magyar Szent István-rend, a Corvin-lánc kitüntetettje, és nem mellesleg: Szeged díszpolgára, egyben a Szegedi Tudományegyetem díszdoktora. Boldog születésnapot kívánunk, egyben köszönjük azt a rengeteg büszkeséget, amelyet szerzett nekünk, szegedieknek! 

Az Egyesült Államokban élő kutató

  • Szolnokon született 1955-ben
  • Kisújszálláson nőtt fel, az ottani Móricz Zsigmond Gimnáziumban érettségizett, és elsőként ő nyerte el az iskola által alapított, a biológia területén legkiválóbb diáknak járó Jermy Gusztáv-díjat
  • a Szegedi Tudományegyetem biológia szakán diplomázott 1978-ban,
  • majd a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban végzett kutatómunkája eredményeként alma materében védte meg PhD-dolgozatát,
  • 1983-ban avatták doktorrá,
  • az MTA ösztöndíjasaként az SZBK Biofizikai Intézetének nukleotid kémiai laborjában kezdett el vírusokkal dolgozni.

1985-ben egy leépítéskor elbocsátották, ezután családjával az Egyesült Államokba ment, ahol a philadelphiai Temple Egyetemen szerzett állást. Három évvel később Washingtonba került, ahol molekuláris biológiával foglalkozott, RNS-t izolált sejtekből, amelyeket azután megpróbált visszajuttatni és követni a hatásukat. 1989-ben újra Philadelphiában, a Pennsylvaniai Egyetemen kapott állást, ahol huszonnégy évig kutatott.

A PENNSYLVANIAI EGYETEMEN INDÍTOTTA EL AZ MRNS KUTATÁST

A Pennsylvaniai Egyetemen indította el az mRNS (hírvívő RNS) kutatást, és 1998-tól együtt dolgozott Drew Weissman immunológussal. 2005-ben jegyeztették be szabadalmukat a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazására (Karikó–Weissman-technika). Leírták, hogyan lehet az mRNS-t módosítani annak érdekében, hogy ne okozzon gyulladást és így terápiás célokra felhasználható legyen, és

kidolgozták azt a hatékony stratégiát is, amely lehetővé teszi az mRNS szervezetbe juttatását úgy, hogy az elérje a megfelelő célpontot.

Karikó Katalin Weissman mellett társalapítója és 2006-tól 2013-ig vezérigazgatója is volt az RNARx nevű cégnek.

2024-BEN AZ SZTE PROFESSZORA LETT

Ezek után 2013-ban japán kollégájával, Hiromi Muramacuval elhatározták, hogy egy klinikai programmal is rendelkező cégnél folytatják munkájukat, ahol az mRNS-terápia megvalósításán dolgozhatnak. A mainzi székhelyű BioNTech vállalatot választották, mert ott már készítettek szintetikus mRNS-t terápiás célra. Karikó Katalin hamarosan a cég alelnöke, 2020-ban a New York-i székhelyű Pfizer multinacionális gyógyszergyár és a BioNTech koronavírus elleni közös mRNS-vakcinája fejlesztésének egyik irányítója lett. 2022 szeptemberével lemondott alelnöki posztjáról, hogy újra a tudományos munkának szentelhesse idejét. 2024-ben egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának professzora lett. A Covid–19 elleni vakcina forgalmazását és vészhelyzeti alkalmazását elsőként a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezte 2020 decemberében, Magyarországon december 26-án adták be az első védőoltást.

RENGETEG ELISMERÉST KAPOTT

Karikó Katalint munkásságáért számos rangos hazai és külföldi elismeréssel jutalmazták. 2020-ban neki ítélték oda először a Közmédia Év Embere Díjat.

  • 2020-ban Kisújszállás,
  • 2021-ben Csongrád-Csanád vármegye és Szeged díszpolgára lett,
  • megkapta a Széchenyi-, majd a Bolyai-díjat is
  • 2021 augusztusában a budapesti Krisztina körúton található ötemeletes tűzfalfestménnyel tisztelgett előtte a Brain Bar jövőfesztivál.
  • 2021-ben neki ítélték az Asztúria hercegnője díjat tudomány és technológia kategóriában,
  • megkapta többek közt a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t,
  • Drew Weissmannal együtt a Szilícium-völgy Oscar-díjának is nevezett Breakthrough-díjat és a Lasker-díjat,
  • elismerték a Paul Janssen-díjjal,
  • valamint az UNESCO és a L’Oréal nők számára létrehozott nemzetközi tudományos díjával,
  • és a BioNtech többi vezetőjével együtt az egyik legrangosabb német tudományos elismerés, a Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedter-díj kitüntetettje lett.

A Nemzetközi Csillagászati Unió aszteroidát nevezett el róla, az amerikai Time magazin az év hősei közé választotta.

A hirado.hu emlékeztet, hogy 2022-ben a Francia Természettudományi Akadémia rendes, valamint a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja lett. Ebben az évben megkapta a Tudomány a Jövőért Solvay-díjat, kitüntették az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia orvostudományi kutatásokért járó Kovalenko-medáljával, az életműért járó osztrák Arany Nyíl díjjal, az Európai Szabadalmi Hivatal Európai Feltalálói Díjával, valamint a Semmelweis Budapest Award elismeréssel. 2023-ban a Harvard Egyetem díszdoktorává, valamint a Német Természettudományos Akadémia tagjává választották. Megkapta a Magyar Szent István-rend kitüntetést, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem Neumann János professzori címét, és a híres amerikai feltalálók csarnokának tagjává avatták.

NOBEL-DÍJAT IS KAPOTT

2023-ban Drew Weissmannal megosztva orvosi-élettani Nobel-díjat kapott a nukleozid módosítással kapcsolatos felfedezéseiért, amelyek lehetővé tették a Covid–19 elleni hatásos mRNS-alapú vakcina kifejlesztését.

TÁRLATVEZETÉSEKKEL ÜNNEPELTÉK SZEGEDEN

A világhírű kutató több mint negyven éve házas. Lánya, Francia Zsuzsanna (Susan Francia) amerikai színekben kétszeres olimpiai és többszörös világbajnok evezős. Karikó Katalint születésnapja alkalmából tematikus műsorokkal köszönti a közmédia, a Szegedi Tudományegyetem pedig tárlatvezetéssel egybekötött kiállítást rendezett a tiszteletére.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb