Smart Szeged

A radiológiában használt gyógyszereket előállító üzemet alakít ki az SZTE, ami áttörést hozhat a daganatos betegségek kezelésében

Új, korszakalkotó radiofarmakon, vagyis radiológiában használt gyógyszereket előállító üzem létrehozását jelentette be a Szegedi Tudományegyetem. A központ ünnepélyes alapkőletételére Prof. Dr. Rovó László rektor, Dr. Fendler Judit kancellár és Prof. Dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetőjének jelenlétében került sor az SZTE SZAKK Nukleáris Medicina Intézet udvarán.

Mint az egyetemtől megtudtuk, a Szegedi Tudományegyetem évtizedek óta a nukleáris medicina kutatási és diagnosztikai tevékenységeinek élvonalában jár. Az SZTE Regionális Ciklotron és Radiofarmakon Ellátó Központ egyedülállósága abban rejlik, hogy a ciklotron technológia alkalmazásával radioizotópok előállítását, majd ezekből radiológiában használt gyógyszerek gyártását teszi lehetővé. Ezzel egyetemünk a regionális ellátás színvonalát nemzetközi szintre emeli. A projekt megvalósításával az SZTE képes lesz olyan radiofarmakonok előállítására, amelyek egyszerre szolgálják a diagnosztikai, kutatási és oktatási tevékenységet.

SPECIÁLIS GYÓGYSZER, AMI APRÓ MENNYISÉGŰ RADIOAKTÍV ANYAGOT TARTALMAZ

A radiofarmakon olyan speciális gyógyszer, amely egy apró mennyiségű radioaktív anyagot tartalmaz. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok láthassák, mi történik a szervezetben például egy daganatos elváltozásnál. Képalkotó eljárások során (mint a PET- vagy SPECT-vizsgálat) ezek az anyagok világítanak, így pontosabban felderíthetők a betegségek. Ez az üzem ciklotron technológiával fog gyártani radiofarmakonokat és kontrasztanyagokat, PET/CT-s, illetve SPECT/CT-s diagnosztikai és terápiás eljárásokhoz. Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben nemcsak diagnosztizálásra, a rosszindulatú daganatok felfedezésére alkalmas, hanem célzott kezelésre is használhatók, például daganatsejtek elpusztítására.

HIÁNYPÓTLÓ ESZKÖZ MAGYARORSZÁGON

Prof. Dr. Rovó László az eseményen kihangsúlyozta, az új ciklotron berendezés hiánypótló eszköz lesz Magyarországon. Kiemelte Prof. Dr. Pávics László professzor úttörő szerepét a prosztatarák korszerű kezelésében, amelyben az új készülék még több lehetőséget nyit majd meg. Nemrég ugyanis országos szinten egyedülálló terápiát kezdett alkalmazni az SZTE Nukleáris Medicina Intézet. A radioizotópos kezelés előrehaladott állapotú prosztatarákos betegek túlélését hosszabbítja meg. Az innovatív módszer Pávics László professzorhoz köthető, mint ahogyan az is, hogy a Szegedi Tudományegyetemen végezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát. Prof. Dr. Rovó László elmondta, ez a fejlesztés valódi paradigmaváltást jelent a gyógyításban, s hatása az egész régióra kiterjed majd.

NAGY NAP VOLT AZ EGYETEM ÉLETÉBEN

„Nagy nap ez a mai, az egész egyetem, de legfőképp a Nukleáris Medicina Intézet életében, és őszintén megvallva az én életemben is” – fogalmazott Prof. Dr. Pávics László, a Nukleáris Medicina Intézet vezetője. Felidézte, az utóbbi évtizedben megújult az intézet gépparkja, kialakítottak egy modern terápiás részleget, és most a fejlesztések sora a ciklotron beruházással válik teljessé. „Ezzel a komplex létesítménnyel a legjobb nemzetközi színvonalat érjük el” – mondta az intézetvezető. Hozzátette, az új üzemben nem csupán a betegellátáshoz gyártanak majd készítményeket, kutatásokra is lesz majd lehetőség, például új készítmények fejlesztésére az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar, Természettudományi és Informatikai Kar, valamint Mérnöki Kar szakembereinek segítségével.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb