Smart Szeged

Le a kalappal: szegedi házaspár kutatása jelent meg egy rangos nemzetközi folyóiratban

A Nature lapcsalád rangos Nature Communications folyóiratában jelent meg publikációja Dr. Czakó Gábor egyetemi docensnek, a Szegedi Tudományegyetem Fizikai Kémiai és Anyagtudományi Tanszék Elméleti Reakciódinamika Kutatócsoport vezetőjének és Dr. Papp Dóra egyetemi adjunktusnak, a kutatócsoport volt tagjának. A cikkben egy kémiai reakció kvantumos alagúthatását írták le.

A cikkben az Innsbrucki Egyetem és a kínai Huazhong Egyetem kutatóival együttműködve számítógépes szimulációval mutatták ki, hogy egy kémiai reakció dinamikájában szerepet játszik a kvantumos alagúthatás, ha a reakcióban könnyű hidrogénizotóp vesz részt. Dr. Czakó Gábor és Dr. Papp Dóra nemcsak a Nature Communications-ben megjelent publikáció társszerzői, de házastársak is, és éppen első gyermeküket várják.

NEMZETKÖZI EGYÜTTMŰKÖDÉS

A szegedi kutatók által megmagyarázott kísérleti jelenségre Dr. Czakó Gábor kutatócsoportjának régi partnere, Dr. Roland Wester (Innsbrucki Egyetem) figyelt fel. A szegedi csoport fejlesztette azt az egyedülálló potenciálisenergia-felület modellt, amellyel kémiai reakciók klasszikus atomi és molekuláris szintű szimulációit lehet elvégezni.

Dr. Papp Dóra és Dr. Czakó Gábor a reakciódinamikai kutatócsoportban fejlesztett, több mint tíz éves múltú szoftverrel végezték el a klasszikus dinamikai szimulációkat. Az ilyen számításoknál eddig rendszerint az jött ki, hogy jól egyeznek a kísérleti eredményekkel.

Bevontuk a kínai kollégákat, ők elkészítették az atommagok mozgásának egy bizonyos szempontból egyszerűbb modellen alapuló, de kvantummechanikai leírását. Végül a kvantumos és klasszikus szimulációt összevetve az alagúthatással tudtuk megmagyarázni a jelenséget” – mondta Dr. Czakó Gábor a kutatás kapcsán.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb