Kiterjeszthetik az árrésstopot a lakáspiacra és az építési anyagokra is

Valószínű, hogy a kormány megvárja még az áprilisi–májusi inflációs adatokat, és ha az infláció nem az elvárt szinten csökken, azon túl, hogy fennmarad a hatósági árrésstop, az építőanyagokra, lakáseladói szegmensekre is indokolt lesz azt kiterjeszteni – nyilatkozta Lentner Csaba közgazdász.
Lentner Csabától, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársától először azt kérdezte az Economx portál, hogy mennyire indokolt az árrésstop, és meddig maradhat fenn.
NEM LENNE CÉLSZERŰ KIVEZETNI AZ ÁRRÉSSTOPOT
A közgazdász szerint azokon a piacokon, ahol az eladói oldal folyamatosan jelentős erőfölényt mutat, így nincsen valós verseny, az árak nem a kölcsönös előnyökön alapulnak, ezáltal indokolatlan, aránytalan jövedelemelvonás történik a vásárlóktól. Ez a helyzet lett újra Magyarországon 2025 elejére. Így az árak meghatározásának módját egy jelentős, de álláspontja szerint további bővítendő területekre az állam magához vonta – emlékeztetett cikkében a lap. Lentner Csaba rámutatott, hogy a kereskedők erős profit-érdekérvényesítő képességét ismerve jelenleg nem lenne célszerű kivezetni az árrésstopot. Ha az hatékony, akár évekre is fennmaradhat.
INDOKOLT A LAKÁSPIACOT IS BEVONNI
Hozzáfűzte azt is, hogy ismerve a lakáspiaci turbulenciákat, indokolt a lakáspiacra és az építési anyagokra is kiterjeszteni. A jelentősebb állampapírpiaci megtakarításokkal rendelkezők nagyobb része ingatlanokba fektetett az év elején, aminek az eredményeként az ingatlanszektor és az építőanyag-kereskedők árakat emeltek. Nem lett több egy-egy lakás használati értéke, ám az árak újra jelentősen megemelkedtek. A lakáspiaci árak pedig az infláció alakulásában ugyancsak jelentősek, főleg, ha tömegesek a lakásvásárlások, akár a használt, akár az új építésűek területén. Valószínű, hogy a kormány megvárja még az áprilisi–májusi inflációs adatokat, és ha az infláció nem az elvárt szinten csökken, azon túl, hogy fennmarad a hatósági árrésstop, az építőanyagokra, lakáseladói szegmensekre is indokolt lesz azt kiterjeszteni – vélekedett.
FELLENDÜLT AZ INGATLANPIAC SZEGEDEN
Mindez érdekesen hathat Szegedre, ugyanis a BYD miatt fellendült az ingatlanpiac városunkban. Szakértők szerint az eladásra felkínált szegedi ingatlanok nagy része túlárazott, és nem lehet meggyőzni a tulajdonosokat, hogy igazítsanak az irányárakon.