Közélet

„Közlekedjünk Együtt, Vigyázzunk Egymásra!” – Magyarországon egyedülálló, gyerekeknek szóló programot mutattak be ma Szegeden, már több mint 30 ezer diák vett részt a KEVE-programban

„Közlekedjünk Együtt, Vigyázzunk Egymásra!” – ezt jelenti a KEVE, vagyis az az iskolai közlekedésre nevelési program, amihez számos szegedi intézmény csatlakozott. Ennek köszönhetően a gyerekek felmenő rendszerben, elméleti és gyakorlati közlekedési ismereteket sajátíthatnak el interaktív, játékos formában. A program sikerességét mutatták be ma, ugyanis a Szegedi Tankerületi Központ KEVE Konferenciát szervezett a Szent Gellért Fórumban.

Mint megtudtuk, a Szegedi Tankerületi Központ és a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága a gyermekbalesetek csökkentése és a közlekedés biztonság javítása céljából 2017-ben közösen indította útjára a „Közlekedjünk Együtt, Vigyázzunk Egymásra!” – KEVE iskolai közlekedésre nevelési programot, melyben elsőként két iskola vett részt,

  • a Szegedi Janikovszky Éva Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola,
  • valamint a Ruzsai Weöres Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola.

Az elmúlt évek alatt a Szegedi Tankerületi Központ valamennyi általános iskolája csatlakozott a programhoz, amely már 8 éve sikeresen működik.

A GYEREKEK MEGTANULJÁK A KÖZLEKEDÉS SZABÁLYAIT, AZ ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁST ÉS AZ ÚJRAÉLESZTÉST

A program keretében a tanulók felmenő rendszerben, elméleti és gyakorlati közlekedési ismereteket sajátíthatnak el interaktív, játékos formában. Megtanulják a gyalogos, a kerékpáros, a közösségi közlekedés szabályait és az elsősegélynyújtás, valamint az újraélesztés szabályait. Mint megtudtuk, a programban a megvalósítást az iskolarendőrök segítik. A szervezők úgy vélik, hogy az elmúlt évek eredményei bebizonyították a program létjogosultságát és jelentőségét, melynek következtében az ország valamennyi vármegyéjében bevezették.

KONFERENCIÁN MUTATTÁK BE, HOGY MENNYIRE SIKERES A PROGRAM

Az elmúlt évek eredményeinek, tapasztalatainak bemutatására a Szegedi Tankerületi Központ KEVE Konferenciát szervezett mára, a Szent Gellért Fórum Stadion Konferenciatermében. A helyszínen Plesovszkiné Ujfaluczki Judittal, a Szegedi Tankerületi Központ tankerületi igazgatójával beszélgettünk, aki kiemelte, hogy a program célja a közlekedéstudatosságon túl az, hogy földön, vízen, levegőben, és az internet sztrádáján is tudatosan, bátran, a szabályokat betartva biztonságot közvetítsen a felnövekvő generáció irányába.

TÖBB MINT 30 EZER DIÁK SAJÁTÍTOTTA EL A PROGRAM ELEMEIT

“Ennek a programnak köszönhetően 8 év alatt kidolgozásra került a program szakmai háttéranyaga, segédanyaga, a digitális eszköztára, amellyel a mai napon a konferencia résztvevői megismerkedhetnek. Itt főként a tankerületi igazgatók, a középirányító Klebelsberg Központ, és a rendőrség vezető munkatársai vesznek részt, akiknek a segítségével, és az iskolarendőrök nélkülözhetetlen szakmai tapasztalatából született meg maga a program. Egy olyan kooperáció, amiben a rendőrség, a 112-es segélyhívóhoz tartozó társszervek, a Szegedi Tankerületi Központ és a pedagógusok közösen egy olyan programot teremtettek, amely ma Magyarországon több mint 30 ezer diák sajátított el, és sajátít el folyamatosan”

– mesélte nekünk az igazgató, aki azt is hozzátette, hogy most már több mint 1500 osztályban tanítják ezt a programot, ebből a Szegedi Tankerületi Központ 39 iskolája teljes reprezentatív aktivitással van jelen. Jelenleg 9500 diák tanul a programban.

EGYEDÜLÁLLÓ A PROGRAM MAGYARORSZÁGON

Az eseményen azt is megtudtuk, hogy negyedik osztály végén a programban résztvevő gyerekek kerékpáros vizsgát, majd nyolcadik osztály végén a diákok záróvizsgát tesznek. Az igazgatónő szerint ezek a vizsgák mind sikerrel zárulnak. “Az a tény, hogy a KRÉTA-programban lehetőség nyílik a KRESZ vizsga letétele, és így van jogosítványszerzési lehetőségre, az maga is igazolja a program sikerét. Azt gondolom, hogy mind a környezetünk, mind a jogalkotók megmozdultak ennek a kérdésnek az erősítése érdekében, és ez egy olyan alulról szerveződő preventív folyamat, amely Magyarországon egyedülálló” – mondta az igazgató, aki hozzátette, hogy azoknak a társzerveknek és azoknak a pedagógusoknak a tudására alapoz, akik a hétköznapokban végzik ezt a tevékenységet. A robotikától kezdve, a digitalizáción át mindent bevonnak a programba, de az igazgató úgy véli, mindezek mellett nagyon fontos a disszemináció, a tudás helyes közvetítése a gyerekek felé is.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb