Szegediek a világ körül: a Tisza partjáról a japán csúcsokig és a Wales-i erdőkig
Nagy-Britanniában él, a Cardiff-i őshonos fák megmentésén fáradozik szabadidejében, cége az USA-tól a Fülöp-szigetekig dolgozik partnerekkel és Japánban talált rá a szerelem. Mégis a Tisza-partján tud igazán kikapcsolni, hiszen szegedi. Altordai Balázs sorsát egy Radnótis gimnáziumi csere-diák út “pecsételte meg”.
Balázs kalandos életútjáról mesélt a www.szeged365.hu olvasóinak: „Szegeden születtem és az Odessza II-es (ma már Herke Utcai) Általános Iskolába jártam, majd a Radnóti Miklós Gimnázium angol nyelvi szakon szereztem érettségit és nyelvvizsgát.
A Tisza szépsége, a természet közelsége mély nyomott hagyott bennem és azóta is hiányzik. Amikor hazamegyünk mindig lenézek a Tisza partra.
Még a Radnóti első évében jöttem el Nagy-Britanniába egy tíznapos diák-csereútra és a véletlen úgy hozta, hogy egy brit tanárnál kellett, hogy megszálljak. Mike-ot, a tanárt szüleim hálából a következő évben meghívták egy nyaralásra Szegedre, amiből Apa és Mike között is barátság alakult ki, így, amikor ’95 nyarán eljöttem Cardiffba egy 40 napos nyelvtanfolyamra, a tanfolyam alatt megpróbálkoztam a cardiffi jogi egyetemi felvételivel, és az év őszén kezdtem is az egyetemen. A jogi nyelv azt jelentette, hogy az első pár hónapban egy átlagos oldalt kb. 40 perc alatt olvastam el. Nem akartam azonban csak jogot tanulni, ezért egy “joint honours” jog – japán nyelvi szakra iratkoztam fel. A harmadik évet a szak részekén Japánban töltöttem egy japán családnál elszállásolva, és a niigatai egyetemen találkoztam Miyakoval, akivel 10 évvel később összeházasodtunk.
2002 tavaszán Cardiffban, Mike-kal, illetve hét alkalmazottal kezdtük el felépítettük fel vállalkozásunkat. Kreatív iskolaszerek széles skáláját importáljuk és értékesítjük Nagy Britannia és Európai Unió szerte. Ellátóink jó része Kínában van, de foglalkozunk Taiwan, Fülop-szigetek, Egyiptom (pl. papirusz), Portugália (parafa), és az USA-ban levő cégekkel, ellátókkal is. Többnyire érdekes munka és 18 év után sem ráz ki a hideg vasárnap este, ami megnyugtató. Sikerünket szerintem elsősorban pozitív hozzáállásnak és egy jó csapatnak köszönhetjük.
2009-ben született lányunk Yume, rá 2 évre fiunk Junno. Itthon angolul és japánul kommunikálunk. Mindkét gyerek nagyon ügyesen beszéli a japánt, és mivel a szombatokat a cardiffi japán iskolában töltik, lassan már jobban írják és olvassák a nyelvet, mint én.
Minden nyáron ellátogatunk Szegedre és Miyakoék szüleihez – Ő egy a Japán Alpokban fekvő kisvárosból (Muikamachi) származik, amit 1000-2000 méteres csúcsok vesznek körbe, a házuktól 5 percre fekete medvék, japán makákót, hegyi rákok lakják az erdőt. Télen többméteres hó, nyaranta trópusi hőség vár minket, nagyon szeretek ott.
Szegeden édesanyámnál szoktunk megszállni, kijárunk a Mars térre, ahol órákat szívesen elnézelődök. Szeretem Magyarországot, Szegedet különösen, több évig terveztem is, hogy hazaköltözünk, de időközben a gyerekeknek kiépült a saját baráti köre és iskolai tanulmányaik, az élet más fordulatokat produkált.
Mike-kal tavaly nyáron vettünk egy 6 hektáros földet Cardiffhoz közel. Ebből kb. másfél hektár egy öreg erdő, a többi gyér minőségű legelő.Ásattunk egy kisebb tavat, amit egy helyi patak táplál és ültettünk közel 800 őshonos fát – a következő években szeretném ennek még többszorosét ültetni es a területet a természetnek visszaszolgáltatni.
„Cardiffban csakúgy, mint az ország többi részén sok minden megváltozott az elmúlt héten. A hozzánk hasonló viszonteladók, gyárak még többnyire nyitva, de az élelmiszerboltokon és gyógyszertárakon kívül az összes üzlet, iskola, könyvtár, uszoda – bármi hely, ahol emberek találkozhatnak, zárva. Az utcák csendesek, az élelmiszer boltok polcainak jó része továbbra is üres. Boris Johnson hétfő esti beszéde ellenére – amely csak az olyan munkába menetelt engedélyezi, amely otthonról nem végezhető el, és arra kéri a lakosságot, hogy tartsanak egymástól 2 méteres távolságot – a londoni metró ma reggel is tele volt így többen arra gyanakszunk, hogy hamarosan ország szerte az olaszokhoz hasonló teljes kijárási tilalmat vezetnek be itt is.
Balázs szerint alapjában véve nyugalom van, de mindenki érzi, hogy egy precedens nélküli időszak vár rájuk is. Cardiff lakossága a vonzáskörzettel együtt kb. félmillió fő, így az általában zsúfolt központban készült képek sokat elárulnak.