Lecsapott a hatóság a boltokra: idén már több száz millió forintnyi bírságot szabtak ki
Nagyon aktívnak bizonyult a kormány fogyasztóvédelmi hatósága az árstopos szabályok betartatásával, ugyanis csak idén közel 2400 esetben ellenőrizék az üzleteket és több száz millió forint bírságot szabtak ki – tudta meg az Igazságügyi Minisztériumtól a Porfolio.
Az üzleteknek csak 2023-ban 563,65 millió forint bírságot kellett befizetniük, az átlagos büntetési tétel pedig 1,5-2 millió forint volt. Ebből nem nehéz kiszámolni, hogy a renitens üzletek (vagy legalábbis a szabálysértések) száma 300-400 darab közé tehető, ami a közel 2400 ellenőrzésre vetítve azt jelenti, hogy az esetek 12-16 százalékában találtak valami szabálytalanságot. A portál szerint ezek főképp:
- a készletezési és forgalmazási kötelezettségek megszegését,
- a hatósági árképzés megsértését,
- a hatósági áras termékekkel kapcsolatos nem megfelelő vagy hiányos tájékoztatást,
- árfeltüntetési hiányosságot
- vagy megtévesztő tájékoztatás jelentett.
Arra a kérdésre, hogy milyen bolttípusokat szankcionáltak jellemzően a tárca azt írta, hogy ott, ahol a fogyasztók leggyakrabban szerzik be a hatósági áras termékeket.
RÉSZBEN A BOLTOK FELELŐSEK AZ INFLÁCIÓÉRT
A hatóság aktivitása nem meglepő, hiszen a kormány gyakran hangoztatja, hogy az európai szinten rekordnak számító inflációért részben a boltok felelősek, amelyek nagyobb mértékben emelték áraikat, mint amennyivel a beszerzési költségeik emelkedtek. Ebbe a kommunikációs sorba tartozik az is, hogy egy online árfigyelő adatbázis létrehozására készülnek. A kormány szerint ugyanis a fogyasztói árak összehasonlíthatósága fokozza a versenyt, ami hosszú távon is mérséklő hatással lehet az árakra.
MAGASABB LETT AZ INFLÁCIÓ, MINT VÁRTÁK
A kommunikáció különösen fontos lehet most a kormányzat számára, hiszen a márciusi infláció magasabb volt, mint amit az elemzők vártak és nem esett 25 százalék alá. A 25,2 százalék ráadásul csak 0,2 százalékponttal alacsonyabb, mint a februári, szintén éves bázisú adat. Mindeközben a maginfláció még emelkedett is, az élelmiszerek 42,6 százalékkal drágultak.
Az árstop kivezetésének dátuma sokáig április 30. volt, de Orbán Viktor ma reggel bejelentette, hogy azt meghosszabbítják. Ezzel továbbra is 8 terméknél marad a rögzített ár.