Összefogott az SZTE és a szegedi Naturtex a jó alvásért és a csúcsminőségű, környezettudatos termékekért
A közös munka célja olyan minőségi paplan és párna töltet kifejlesztése, amely ezeket a mindennap használatos termékeket még kedvezőbb tulajdonságúvá teszi, egyben az újrahasznosítás és a környezetvédelem szempontjaira is figyelemmel van.
A szegedi Naturtex Kft. részben polimerekből, de főként tollból állít elő minőségi ágyneműt. Évente jelentős mennyiségű használt toll jut ki a környezetbe, ami komoly terhelést jelent. Most viszont egy olyan ipari megoldáson dolgoznak az SZTE Mikrobiológia Tanszékével, amelynek köszönhetően ez az anyag tökéletesen alkalmas lehet az újrafeldolgozásra is.
“A folyamat több tényezős, a tesztelésnek számos fázisa van, amelyhez több tanszék célzott együttműködése szolgáltat megfelelő hátteret. A TTIK Mikrobiológiai Tanszékén tesztelik a Prof. Dr. Dékány Imre kutatócsoportja által előállított speciális vegyületek baktericid, fungicid és atkaellenes hatását.” – fejtette ki az SZTE weboldalán Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba, az SZTE TTIK Mikrobiológia Tanszékének professzora.
Azért is fontos ez az eljárás, mert az ágynemű használata során bőrünkről, illetve a környezetből mikróbák jutnak ágyneműinkre, amelyek elszaporodása allergiás tüneteket okozhat, de ugyanilyen hatást válthat ki szervezetünkből az ágyneműben jelenlévő poratkák ürüléke is.
Az anyagok tesztelése a Mikrobiológiai Tanszéken nem ér véget, hiszen azt is vizsgálni kell, hogy a speciális bevonatként kifejlesztett baktérium-, gomba- és atkaellenes anyagok élettanilag nem gyakorolnak-e kedvezőtlen hatást a fogyasztóra. Ezeket a vizsgálatokat az SZTE TTIK Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszékén Dr. Varga Csaba kutatócsoportja végzi.
Forrás: SZTEInfo, Zombori Anett