Kikapcs

Amadeus, Jancsi és Juliska, Én és a kisöcsém: fantasztikus előadásokkal készül a szegedi Nagyszínház – 43 millió forintból újul meg a színpad az új évadra (képekkel)

A városi önkormányzat tavaly 600 millió forintos keretet hagyott jóvá a Nagyszínház felújítási munkáira. Annak érdekében, hogy a színházat ne kelljen bezárni, szakaszosan zajlanak a munkálatok, 2024-ben a Nagyszínház nézőtere újult meg. Idén a színpad felújításával folytatódik a rekonstrukció – teljes egészében kicserélik a deszkázatot, a forgószínpad borítását, a zsinórpadlás drótköteleit, illetve a műemlék épület valamennyi helyiségében új tűzvédelmi jelzőrendszert telepítenek. A Nagyszínház új kőszínházi évadát az Amadeus nyitja október 10-én.

UTOLJÁRA 20 ÉVE VOLT KICSERÉLVE A SZÍNPAD DESZKÁZATA

,,Az idei felújításoknak köszönhetően megújul a nagy színpad fő eleme, a forgószínpad. Kicseréljük a színpad teljes deszkázatát, hiszen a díszletek, bútorok használata, az igénybevétel igen komoly nyomokat hagyott rajta az elmúlt években, utoljára 20 esztendővel ezelőtt volt kicserélve. Emellett a forgószínpad külső gyűrűs szerkezete különböző terhelések okán deformálódott, ennek volt köszönhető, hogy fa csiszolódási hangokat lehetett hallani, amikor forgott a színpad a legutóbbi előadásokon. A javítási munkával szeretnénk elérni azt, hogy néma csendben és gyorsabb tempóban foroghasson a gyűrű” – fogalmazott Barnák László. A Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója hozzátette – a tavaly felújított földszinti nézőteret fóliák védik a munkálatok ideje alatt, továbbá idén megújul a nézőtér másik része is, viszont jelenleg a színpad felújítása a leglátványosabb elem.

43 MILLIÓ FORINTBA KERÜL A SZÍNPAD FELÚJÍTÁSA

A tavalyi, 15 millió forintos nézőtér felújítási beruházást követően elengedhetetlen volt a színpad 43 millió forintba kerülő rekonstrukciója. A munkálatok alatt új deszkák kerülnek lefektetésre, felbontásra kerül a forgószínpad teteje, a főszínpad melletti részek pedig rétegelt lemezzel és filcragasztással lesznek borítva. A felújítást egy összegben nem lehet kivitelezni, hiszen akkor be is kellene zárni a színházat – tudtuk meg Binszki József, várospolitikai alpolgármestertől. A munkálatok június 12-én kezdődtek, augusztus 10-ig a színpad borítása befejeződik, augusztus 31-ig pedig az összes kapcsolódó munkálat – a drótkötelek cseréje, a nézőtér felújítása, illetve egy új biztonsági jelzőrendszer telepítése.

FERGETEGES ELŐADÁSOKKAL KÉSZÜL A NAGYSZÍNHÁZ AZ ÚJ ÉVADRA

A szegedi Nagyszínház új évadát október 10-én, az Amadeus nyitja meg, az előadás koreográfusa: Juronics Tamás. A Szegedi Kortárs Balett előadása Mozart dedikált zeneműveire épít. A bennük felcsillanó sok szubjektív emlék, a rajtuk keresztül felsejlő, olykor egymásnak is ellentmondó jellemrajztöredék a különböző korú, és érzelmi hőfokon kötődő asszonyok szemüvegén át rajzolja ki a férfit, valamennyiük szerelemistenét. Szintén színpadra kerül a Jancsi és Juliska Bonecz Veronika rendezésében. A Grimm-testvérek meséjén számtalan generáció nőtt már fel, ám egyetlen feldolgozás sem tudta azt színesebben és varázsosabban megjeleníteni, mint Humperdinck aranyló zenekari hangzással megírt operája. Megelevenedik a seprűkészítő két eltévedt gyermeke, új felesége, a boszorkány és a mézeskalácsház, valamint egy álmot adó manó és egy ébredést hozó kis teremtmény is csatlakozik az ismert hősökhöz. A 2025-ös előadások sorát az Én és a kisöcsém zárja, a darab rendezője és koreográfusa: Király Attila. Az operettből csak a címadó dalt szokás ismerni. Pedig ez az édes történet tele van szerelemmel, humorral, szerelemmel, komédiába illő tévedésekkel, szerelemmel, utazással, szerelemmel, egy cseppnyi ármánnyal, szerelemmel, atyai aggodalmakkal, szerelemmel, féltékenységgel, szerelemmel, rengeteg dallal, tánccal, ja, és szerelemmel is!

2026-BAN IS FANTASZTIKUS ELŐADÁSOKAT TARTOGAT AZ ÚJ ÉVAD

Az új évad első 2026-os előadása A revizor lesz Tárnoki Márk rendezésében. „Urak, azért hívtam össze magukat, hogy egy nagyon kellemetlen hírt közöljek: revizort kapunk.” Így kezdődik Gogol remekműve, hogy aztán az orosz kisvárosban elszabaduljon a pokol. Februárban A csillagszemű juhász lesz a terítéken, a magyar népmesekincsünk egyik legnépszerűbb darabja a hatalom mibenlétét vizsgálja. A darab rendezője: Markó Róbert. Az évadot Tárnoki Márk rendezésében a Falstaff zárja a szegedi Nagyszínházban. Verdi vígoperája rendkívül fordulatos, vérre menő komédia a féltékenységről, szerelmi vágyról és az emberi természet robbanékonyságáról.

A Szegedi Szabadtéri Játékok programja június 27-én, A cigánybáróval kezdődik, a részletes programlistát itt találod:

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb