A fertőzés új mechanizmusát fedezték fel szegedi kutatók Letoha Tamás vezetésével (frissítve, exkluzív interjúval)
A koronavírus új fertőzési mechanizmusát fedezték fel a szegedi Pharmacoidea Kft. kutatói, ami lehetőséget biztosíthat a kórokozók sejtbe jutásának gátlására. A kutatás vezetőjét, Dr. Letoha Tamást egy exkluzív Szeged365 interjú keretein belül faggattuk az eredményekről.
A KORONAVÍRUS A SEJTFELSZÍNI FEHÉRJÉKKEL IS KAPCSOLATBA KERÜL
Az Európa legnagyobb gyógyszerfejlesztési programjában, az Innovatív Gyógyszer Kezdeményezésben (Innovative Medicines Initiative) részvevő szegedi kutatók felfedezésének lényege, hogy a koronavírus sejtfelszíni kötődésekor a már feltérképezett sejtfelszíni kötőhely, az ACE2 (angiotenzin konvertáló enzim) mellett a sejtfelszíni cukrozott fehérjékkel is kapcsolatba kerül, és ez elősegíti a vírus bejutását a sejtbe.
AZ ÚJ MECHANIZMUS GÁTOLHATJA A KORONAVÍRUS-FERTŐZÉST
A Letoha Tamás vezetésével felfedezett új mechanizmus alkalmas lehet a koronavírus-fertőzés gátlására. Az erre vonatkozó szabadalmat a kutatók májusban nyújtották be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához. A felfedezésről szóló kézirat jelenleg elbírálás alatt áll, de a koronavírus-járványra tekintettel a Nature kiadó saját preprint szerverén már nyilvánosságra hozta.
DR. LETOHA TAMÁS SAJÁT SZAVAIVAL MAGYARÁZZA EL AZ ÁTTÖRÉS LÉNYEGÉT
A kutatócsoportot vezető Dr. Letoha Tamást megkértük, hogy a saját szavaival magyarázza el a Szeged365.hu olvasóinak, mitől annyira rendkívüli a szegediek felfedezése:
Forrás: MTI, Pharmacoidea, Dr. Letoha Tamás