A világ első országaként a britek engedélyezték a Pfizer/BioNTech-vakcina forgalmazását
Engedélyezte szerdán a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság ezzel a világ első olyan országa, amely hatósági jóváhagyást adott egy koronavírus-vakcina alkalmazására. A vakcina, amely megmentheti a világot Karikó Katalin, ex-szegedi kutató nevéhez kapcsolható.
Boris Johnson brit miniszterelnök minapi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer/BioNTech-vakcinából. Ez húszmillió ember beoltására elegendő, mivel mindenki két dózist kap. A Pfizer nemrégiben jelezte, hogy jóváhagyás esetén néhány napon, akár órákon belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását.
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozva néhány napja kijelentette: a cég készen áll az első 20 millió, már elkészült adag azonnali kiszállítására azokba az országokba, amelyeknek a hatóságai megadják ehhez a hozzájárulást. Hozzátette, a vállalat az idei év végéig 50 millió, 2021-ben 1,3 milliárd adag koronavírus-vakcinát tud gyártani.
Az amerikai Pfizer gyógyszergyár és német partnere, a BioNTech benyújtotta a kérelmet az amerikai élelmiszer-, és gyógyszerfelügyeletnél (FDA) is a koronavírus elleni vakcina engedélyezésére:
Szegeden is folynak már a vakcina fogadására az előkészületek. A legnagyobb logisztikai kihívást az jelenti, hogy felhasználás előtt a vakcinát különleges körülmények között, mínusz 70 fokon kell szállítani és tárolni. Az utóbbi kapcsán Dr. Letoha Tamás szegedi kutatóorvos tett felajánlást, mint írja, cége, a Pharmacoidea saját forrásból kész biztosítani a szegediek oltásához szükséges Pfizer vakcinák tároló-fagyasztó kapacitását.
Forrás: MTI