Hová tűnt az influenza?
Merthogy sem idehaza, sem a többi európai országban nem tombol az ilyenkor szokásos influenzajárvány. És az idén várhatóan nem is fog. Hát persze, hogy ez is összefügg a koronavírussal – írja a 24.hu.
Ősszel Európa-szerte attól tartottak a szakértők, hogy az influenzaszezon még nagyobb nyomást helyezhet a koronavírus-járvány miatt egyébként is leterhelt egészségügyi rendszerekre. Ehhez képest az influenzának január elején szinte nyoma nincs nemcsak Magyarországon, de a kontinensen sem. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hetente közli az influenza-figyelőszolgálat adatait: rögzítik az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók számát és az erre kijelölt orvosok által beküldött minták eredményeit is. 2020 40. hetétől mostanáig mindössze egyszer mutatták ki az influenzavírust a laboratóriumi vizsgálatok során Magyarországon, ez viszont kevésbé mérvadó, mert az azt megelőző évben is mindössze négyszer azonosították a betegséget ebben az időszakban, a mintavételek száma pedig az influenza esetében minimálisnak mondható.
JANUÁR 4. ÉS 10. KÖZÖTT TÖBB MINT 4 EZREN FORDULTAK ORVOSHOZ INFLUENZA SZERŰ TÜNETEKKEL
Sokkal jelentősebb támpont az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma. Az NNK tavaly január 29-én jelentette be, hogy influenzajárvány van Magyarországon. Ezt akkor azzal indokolták, hogy január 20. és 26. között 17 464-en, az előző hetinél 41,2 százalékkal többen fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, így a lakosságszámra vetített ráta 0,1786 százalék, ami magasabb, mint a járványküszöb (0,1435 százalék). Az influenzajárvány deklarálása összességében a nagy számú tünetes betegek és a figyelőrendszerbe beküldött minták pozitivitása alapján történik. Ettől jelenleg nagyon messze vagyunk. Az NNK legutóbbi, szerdán közzétett jelentése szerint 2021. január 4. és 10. között az országban 4100 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
A BEVEZETETT INTÉZKEDÉSEK VÉGETT MARADT EL AZ INFLUENZAJÁRVÁNY
Prinz Gyula, a Magyar Orvosi Kamara infektológus szakértője szerint az igazolt influenzás megbetegedések alacsony száma részben a bevezetett járványügyi korlátozásokkal magyarázható, a maszkviselés és a távolságtartás ugyanis az influenza terjedését is gátolja:
“A koronavírus miatt elővigyázatosságból a veszélyeztetettek közül a legtöbben otthon maradnak, minimálisra csökkentik a találkozások számát. A krónikus betegségben szenvedők és az idősek közül sokan be is oltatták magukat, ráadásul azoknak a szervezetében is maradhatott egyfajta emlékkép az influenzáról, akik a korábbi években kapták meg a vakcinát. Ezek a tényezők pedig egymásra épülve azt eredményezik, hogy az influenzának nincs módja terjedni”– mondta a 24.hu megkeresésére a szakember.
KEVESEBB MINTA, MINDENKI A KORONAVÍRSRA FÓKUSZÁL
Prinz Gyula felhívta a figyelmet arra is, hogy a pandémia alatt nagyon lecsökkent az orvos-beteg találkozások száma: ha valaki tüneteket érez magán, akkor jellemzően a mentők mennek házhoz tesztet venni, és a Covid-19 antigén kimutatás történik. Amennyiben az antigén teszt és a Covid-19 PCR-teszt is negatív eredményt hoz, akkor mindenki megnyugszik. Ettől még, ha a betegnek légúti panaszai vannak, lehet, hogy ezért más légúti vírus okolható. Az influenza terjedése békeidőben akkor érzékelhető a leginkább, amikor a házi- és gyermekorvosoknál megszaporodnak a légúti panaszokkal jelentkező páciensek, de ez most nem következhet be, hiszen a diagnózis felállítása legtöbbször telefonon zajlik, influenza azonosítása céljából kevesebbszer vesznek mintát. Mindezek alapján – ha Európában és Magyarországon még hónapokig fenntartják a szigorító intézkedéseket – szinte elképzelhetetlen, hogy az év első felében influenzajárvány alakuljon ki.
Forrás: 24.hu