A jó idő megérkeztével beköszönt a felújítási szezon is, így már most érdemes képbe kerülni, ha szeretnéd igénybe venni a munkák felét fedező állami támogatást. A Szeged365 Mi otthonunk blogjában mindent elárulunk a 2022. december 31-ig elérhető támogatásról, és ebben most is a szegedi Sz-Plast Ablak otthonfelújítási támogatás szakértője, Szabó László lesz segítségünkre.
MÁR TUDJUK, KI ÉS HOGYAN IGÉNYELHETI
Blogsorozatunk első epizódjában azt a kérdést vizsgáltuk meg, egyáltalán ki élhet a felújítás felét, de maximum hárommillió forintot jelentő támogatással, a második részben pedig azt mutattuk be, hogyan lehet igényelni a plusz forrást otthonunk megszépítéséhez.
A szabályok közül továbbra is az az alapkövetelmény, hogy olyan szülők vehetik fel az összeget, akik a 25. életévét még be nem töltött gyermekükkel élnek egy háztartásban, és legalább egy éves – maximum 30 napra megszakított – folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkeznek. Természetesen sok fontos kritériumnak kell még megfelelni, így egy kis emlékezetfrissítésként most is érdemes lehet felidézni a részleteket:
Szerencsére az igénylés módja sem tűnik vállalhatatlannak. A kérelmet beadhatjuk elektronikus úton, elküldhetjük postán, és a kormányablaknál is benyújthatjuk személyesen:
NEM MINDEGY, MILYEN KÖLTSÉGEKET SZERETNÉNK ELSZÁMOLNI A PROJEKT SORÁN
Az Otthonfelújítási támogatás egyik leglényegesebb sarokköve az elszámolható támogatások köre, amelyekkel már a munkálatok megkezdése előtt érdemes tisztában lenni. A támogatási összeget ugyanis csak akkor tudjuk kimaxolni, ha ismerjük a pályázat által megengedett költségeket is.
A támogatás összege a lakás felújítására fordított költségeknek legfeljebb az 50%-a lehet, amely azonban nem haladhatja meg a 3 millió forintot. Az első és legfontosabb szabály, hogy a 3 millió forintos támogatásnak fele-fele arányban kell tartalmaznia anyagköltségeket és vállalkozói vagy munkadíjat is, azaz a legalább 6 millió forintos beruházásunkból minimum 3 millió forintos szeletet kell lefedniük az építőanyagok díjának és a közreműködők javadalmazásának is.
MIRE KÖLTHETJÜK A PÉNZT?
Az elszámolható költségek köre szerencsére meglehetősen tág, amelyeket részletesen a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló kormányrendelet 6.§-a sorol fel.
Így a támogatható költségek körébe tartozik:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz- közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése
- az épület szigetelése
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
Ha a felújítást gondosan megterveztük, jöhet a kivitelező kiválasztása, ugyanis minden esetben csatolni kell a pályázati kérelemhez vállalkozási szerződést is. A kérelmek elbírálásáról azonban majd blogsorozatunk következő részében számolunk be.
3 hozzászólás