Tripadvisor Top 10: ismerd meg Szeged 10 legnépszerűbb emlékművét és szobrát
Szeged gyönyörű szobrai megannyi titkot rejtenek, csendesen, tiszteletteljes alakjukban őrzik múltunk egy-egy darabkáját. Létük szorosan hozzátartozik városunkhoz, büszkén hirdetve Szeged történelmének halhatatlanságát. Nem hiába csodáljuk meg őket újra és újra és örökítik meg látványukat fotóikon az ide látogató turisták.
2020-ban a Tripadvisor, a világ legnagyobb utazási, közösségi platformja elkészítette azoknak a szegedi emlékműveknek és szobroknak a listáját, melyek az oldal felhasználóinak szavazatai alapján bekerültek Szeged legnépszerűbb látványosságai közé. Íme, jöjjön a 10 legkedveltebb szobor és emlékmű a Napfény városából.
TRIPADVISOR NO 1.: HŐSÖK KAPUJA
Helyszín: Boldogasszony sugárút
A meseszép szegedi Hősök kapuja (Porta Heroum 1936-1937) neoklasszicista művészeti alkotás, amely az I. világháborúban elesett 12 000 szegedi hős katonának állít emléket. A kapu létesítésének ötlete eredendően Klebelsberg Kunó elgondolása volt, aki Pogány Móric neves építőművész számára adta a megbízást a tanítói internátus épületegyüttesének megtervezésére, még 1930-ban. A kivitelezéshez 1935-ben kezdtek hozzá. Az építkezés megkezdésekor vetette fel dr. Pálfy József Szeged akkori polgármestere, hogy ez a különleges épület legyen a Hősök kapuja formájában Szeged város hősi halottainak emlékműve is egyben. A város művészeti zsűrije hosszas tanácskozást követően Aba Novák Vilmos festőművészt bízta meg a freskók elkészítésére, míg Lőte Éva szobrászművész a szobrok megtervezésére, és kifaragtatására kapott megbízást.
A Hősök Kapuja még 1936 őszén elkészült, de ünnepélyes felavatására 1937. május 30-án, a Hősök Vasárnapján került sor, többek között Horthy Miklós kormányzó jelenlétében.
TRIPADVISOR NO 2.: MILLENIUMI DÍSZKÚT
Helyszín: Klauzál tér
A csodaszép Klauzál téren kapott helyet a Millennium díszkút. A szobor Tóbiás Klára munkája, melyet 2000-ben avattak fel a Kárász ház épülete előtt, Szent István király koronázásának ezredik évfordulójának alkalmából. A mű bronzból és mészkőből készült. Kialakítása pedig elég különleges. Szent István címerállatai az oroszlánok voltak – a királyi jogaron valamint a koronázó paláston is ez az állat látható – így ez az állat a díszkút egyik főeleme. A hármas talpazatú mészkő alapon áll a négy oroszlán, melyek szárnyaikkal tartják az országalmát. A négy állat különböző jelképekkel bír, a kelet felé forduló oroszlán a hitet, az északra néző a bátorságot szimbolizálja, míg a nyugati a becsületet, a déli pedig a fényt.
TRIPADVISOR NO 3.: SZENT ISTVÁN ÉS GIZELLA SZOBRA
Helyszín: Széchenyi tér
A honfoglalás ezerszáz éves évfordulójának tiszteletére határozta el Szeged városa, hogy kétfigurás bronz kompozíciót állíttat államalapító királyunk emlékére a Széchenyi téren.
TRIPADVISOR NO 4.: II. RÁKÓCZI FERENC SZOBRA
Helyszín: Aradi Vértanúk tere
Eredetileg 1912. szeptember 29-én a Széchenyi téren állították fel, a Zsótér-ház előtti parkban a Klauzál tér felé tájolva. 1930. októberében áthelyezték a szobrot a mostani helyére, a püspöki palota elé. Talapzatán található az ‘Istennel a hazáért és a szabadságért!’ felirat.
Egy érdekesség: “Ifj. Vastagh György alkotását eredetileg Savoyai Jenő herceg lovasszobraként készítette el, s amikor Szeged szabad királyi várostól megrendelést kapott a Rákóczi szoborra, akkor a már meglévő alkotását alakította át, Savoyait Rákóczivá. Elképzelhető, hogy a fejet egy Szeged környéki parasztemberről mintázta – mint az a leírásokban olvasható – azonban maga a szobor a Magyarországot a török megszállás alól felszabadító hadvezér emlékművének készült” – írja Nagy Csaba a köztérkép.hu oldalon.
TRIPADVISOR NO 5.: SÁRKÁNYÖLŐ SZENT GYÖRGY SZOBOR
Helyszín: Rerrich Béla tér
Eredetije 1373-ban készült, Prágában van, a Prágai Nemzeti Galériában. A gótikus szobrászat remeke. Több másolata ismert, Prágában (a Hradzsin udvarában), Kolozsváron, Budapesten (az Epreskertben, a Vársétányon), és Krakkóban. Bronz, feles életnagyságú, talapzata mészkő. Talapzatát 1930-ban a piarista gimnázium és a kémiai intézet közé állították fel. Maga a szobor felállítása csak nyolc évvel később történt meg, és Klebelsberg Kunó ajándékaként került Szegedre. A Rerrich téri Béke épület építésekor lebontották a szobrot és a múzeum lépcsőházában tárolták, a mai helyére 1959-ben került.
TRIPADVISOR NO 6.: KLEBELSBERG-SZOBOR
Helyszín: Széchenyi tér
2000. május 21-én avatták fel a 20. század kiemelkedő magyar művelődéspolitikusáról, országgyűlési képviselőjéről, vallás- és közoktatásügyi miniszteréről készült szobrot Szeged főterén. A szobrot Melocco Miklós, Munkácsy Mihály-, és Kossuth-díjas művész alkotta. A tér összes alkotásával szemben itt nem egész alakos szoborról van szó, hanem egy mell – vagy inkább fejszoborról. A posztamens szerepét az oszlopfő aljából és tetejéből kiboruló könyvlapok töltik be, amelyekre érdemeit vésték fel.
TRIPADVISOR NO 7.: SZÉCHENYI-SZOBOR
Helyszín: Széchenyi tér
Elég furán venné ki magát a Széchenyi tér egy Széchenyi szobor nélkül, nem? A névadót ábrázoló szobrot carrarai fehér márványból Stróbl Alajos 1914-ben faragta ki, a szobor talapzatán a Lánchíd domborműve látható.
TRIPADVISOR NO 8.: A TISZA LAJOS EMLÉKSZOBOR
Helyszín: Széchenyi tér
Az 1879-es szegedi nagy árvíz utáni újjáépítés királyi biztosa Lechner Lajossal közösen kiváló együttműködéssel, jó szervezési készséggel vezényelte le a város újjáépítésének bonyolult feladatát. Megbízatása 1879. áprilisától 1883 december 31.-ig tartott, ennyi idő alatt épült újjá a város. A királyi biztos székhelye a Klauzál téri Új Zsótér ház volt. Tisza Lajos európai látókörű és műveltségű ember volt, kora legjobb műszaki és városrendezési elveit valósította meg Szegeden, munkálkodása elismeréseképpen 1883-ban grófi címet kapott, Szeged pedig díszpolgárává és parlamenti képviselőjévé választotta.
Tisza Lajos szobrát Szegeden a Széchenyi téren 1904-ben avatták fel. Fadrusz János alkotása, úgy ábrázolja Tisza Lajost, amint éppen a folyó befejezetlen rakodópartjáról szemléli, ahogyan lejjebb a munkások görgő segítségével egy hatalmas követ illesztenek a helyére.
TRIPADVISOR NO 9.: A DEÁK FERENC EMLÉKSZOBOR
Helyszín: Széchenyi tér
A Széchenyi téri bírósági épület előtti parkban Deák Ferenc szobra áll, Zala György alkotása 1914-ből, bronz, kétszeres életnagyságú, talapzata mészkő. A nagy politikus bölcs figyelmeztetése is olvasható a szobor talapzatán: „Amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják, de miről a nemzet félve a szenvedésektől önmaga lemondott, annak visszaszerzése nehéz és mindig kétséges.”
TRIPADVISOR NO 10.: A VÁSÁRHELYI PÁL EMLÉKSZOBOR
Helyszín: Széchenyi tér
Szintén a Széchenyi téren magasodik a Vásárhelyi Pál vízépítő mérnökünkről formázott szobor, amely ifj. Mátrai Lajos 1905-ös alkotása. Az öreg paraszt embert és ölében gyermeket tartó fiatal anyát ábrázoló, mellékalakokat ifj. Pásztor János készítette. A szobor talapzatán, emléktáblákon örökítették meg az 1970. évi tiszai árvíz legmagasabb szintjét, amely 1970. június 2-án 961 cm, 83,98 tengerszint fölötti magasságban tetőzött. Mellette, egy másik emléktábla őrzi a 2006-os áprilisi áradás még magasabb szintjét, amely 1009 cm volt.
Fotók: Szabó Dávid
Értékelések: Tripadvisor
Forrás, leírások: közterület.hu, wikipedia, szallas.hu
3 hozzászólás