Erasmus-gate: a polgármestereket is kizárhatja a kormány a kuratóriumokból
A kormány szerda estig megküldte az Európai Bizottságnak a közérdekű vagyonkezelő alapítványok összeférhetetlenségéről szóló jogszabálytervezetet. A Portfolio úgy értesült, hogy a Brüsszel óta már régen várt normaszöveget el is kezdték értékelni, kormányzati forrásokból azt tudták meg, hogy az eddig ismerthez képest több pozíciót is kizárnak a kuratóriumi tagságból.
Johannes Hahn biztos korábban azt ígérte, hogy a lehető leggyorsabban véleményt mondanak a tervezetről, hogy az Erasmus- és Horizont-programokba minél hamarabb bekapcsolódhassanak a modellváltott egyetemek és kutatóintézetek, köztük a Szegedi Tudományegyetem is.
A POLGÁRMESTEREKRŐL EDDIG NEM VOLT SZÓ
Az Európai Bizottság már több hónapja azt az álláspontot kommunikálja, hogy február végén már tájékoztatták a magyar kormányt, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok esetében milyen összeférhetetlenségi szabályokat tartanak szükségesnek, és azt várják az Orbán Viktor vezette kabinettől, hogy egy normaszöveget küldjenek. A szöveg állítólag a főpolgármester és a polgármesterek esetében is megállapítja, hogy amíg betöltik a politikai funkciójukat, nem vállalhatnak szerepet az egyetemek fenntartójaként működő kuratóriumokban. Arról suttogtak már, hogy a parlamenti képviselőket, köztisztviselőket, valamint a különféle szabályozó hatóságok tagjait kizárják, de polgármesterekről eddig nem volt szó. Mellettük a hírek szerint mindenkire kiterjesztik ezt a tilalmat, aki „különleges jogállású szerv” vezetője. Ez a gyakorlatban a következő intézmények vezetőit jelenti:
- a Köztársasági Elnöki Hivatal,
- az Alkotmánybíróság Hivatala,
- a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság,
- az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala,
- a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal,
- a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság,
- a Gazdasági Versenyhivatal,
- a Magyar Tudományos Akadémia Titkársága,
- a Magyar Művészeti Akadémia Titkársága,
- az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára,
- a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága,
- a Közbeszerzési Hatóság,
- a Nemzeti Választási Iroda,
- a Nemzeti Emlékezet Bizottságának Hivatala,
- az Országos Atomenergia Hivatal,
- az Integritás Hatóság,
- az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság.
A hvg.hu hozzáteszi: érdekesség, hogy a városvezetők kitiltása túl is terjeszkedik a bizottsági elvárásokon, ezért viszont az értékelésnek ki kell térnie az előre nem várt tartalomra, ami azonban egészen biztosan nem rövidíti le az eljárást.
KICSIT KÉSŐ LEHET MÁR RENDET TENNI
A tárgyalásokat a Bizottság részéről vezető Hahn korábban ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a javaslat késedelme miatt, mert a jövő évi Erasmus-szerződéseket idén júliusban meg kell kötni. Ugyanis a testület ehhez már hatályba lépett jogszabályokat vár el, amelyeket a testület értékel, majd még ajánlását a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk. Ha az erre rendelkezésre álló határidőket ezek a testületek teljes mértékben igénybe veszik, akkor a folyamat nem ér véget július végéig.