Az ősz egyik leglátványosabb csodája közeleg: idén is darvak ezreit sasolhatjuk meg a szegedi Fehér-tónál
Őszi darulesekre várják a látogatókat a szegedi Fehér-tónál a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság túravezetőinek közreműködésével – közölte az intézmény a honlapján. Mint kiderült, az első draulest pénteken tartják meg Sándorfalván.
Az ősz egyik leglátványosabb természeti eseménye a darvak (Grus grus) ezreinek vonulása a Dél-Alföldön. A kelet-európai állomány egyik kiemelt gyülekezési helye a szegedi Fehér-tó és környéke. Az itt megpihenő darvak a szántókon, tarlókon megfelelő táplálkozóhelyet találnak, az éjszakákat pedig lecsapolt halastavakon, pusztai elöntéseken töltik. A napnyugta közeledtével tömegesen térnek vissza éjszakázóhelyeikre, ilyenkor figyelhetik meg a darulesek résztvevői, amint darvak százai szállnak el a fejük felett.
AZ ELSŐ DARULES PÉNTEKEN LESZ
Az első darulest pénteken rendezik Sándorfalván, melyre online, a nemzeti park honlapján jelentkezhetnek az érdeklődők. A darvak nagy része a tartós hideg időszak beálltakor elhagyja a Kárpát-medencét és Európa déli részén vagy Észak-Afrikában töltik a telet. Az utóbbi években azonban egyre több példa van arra is, hogy nagyobb csoportjaik itt telelnek át, például a Büdös-széken a Pusztaszeri Tájvédelmi Körzetben.
JELLEMZŐEN NEM KÖLTENEK HAZÁNKBAN, CSAK ÁTVONULNAK
A 190-200 centiméteres szárnyfesztávú darvak tollának alapszíne palaszürke, a fej és a nyak oldalán lévő fehér sáv pedig élesen elüt fekete arcuktól és fejüktől. A daru rendkívül éber, veszélyt sejtve hosszú nyakát magasra nyújtja. Költőterületén – Eurázsia erdős, sztyeppés tájain – füvet, növényi hajtásokat, rovarokat, néha halakat, kisebb emlősöket és madárfiókákat eszik. Vonulásakor kultúrnövények termésével és magvakkal táplálkozik, tavasszal és nyáron inkább rovarokat fogyaszt. Vonuló csapatai V-alakban vagy egyenes vonalban szállnak, ellentétben a szintén kinyújtott nyakkal, de rendezetlen csoportokban röpülő gólyákkal. Magyarországon a 19. század végén még költött, jelenleg tavaszi és őszi átvonuló. 2015 nyarán azonban – száz év után először – a Marcal, majd 2021-ben a Rába völgyében sikerült megfigyelni egy-egy költőpárt, melyek feltehetően évről-évre költenek.
REKORDSZÁMÚ VONULÓ DARVAT FIGYELTEK MEG
A Hortobágyi Nemzeti Park a múlt héten közölte, hogy rekordszámú vonuló darvat figyeltek meg az őrszolgálatának tagjai a vizes élőhelyeiken. Október 15-én azt közölték, hogy a legutóbbi szinkronszámlálás alapján 197 688 daru éjszakázott Magyarországon, és ebből 182 780 a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság területén volt. Ez nem akkora meglepetés, hiszen az eurázsiai daru számára a Hortobágy a legjelentősebb vonulóhely.
A rekord egy hetet élt, hiszen az újabb számolás már 194 750 darvat talált a Hortobágyon. Ez a természetvédelmi szakembereket is meglepte, mert a több évtizede tartó szinkronszámolások azt mutatták, hogy október második felében már a csökkenő tendencia jellemző. Az enyhe időjárás során tapasztalt déli áramlás, valamint a táplálkozási lehetőségek megléte viszont itt marasztalta a darvak tömegeit.