Közélet

Megindulhatnak az EU-s pénzek: az Európai Bizottság 1 milliárd euró uniós forrást engedélyezett Magyarországnak

Mintegy 1 milliárd eurónyi uniós forrás folyósítását engedélyezte Magyarországnak csütörtökön az Európai Bizottság. A döntés értelmében az előleg első részletei a jövő év elején érkezhetnek meg, és azt a RePowerEU fejezet fejlesztéseire használhatják.

Az Európai Bizottság jóváhagyta a kormány augusztusban beadott módosítását a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz esetében, így mintegy 1 milliárd eurónyi uniós támogatáshoz juthat hozzá Magyarország a RePowerEU fejezet fejlesztéseire – tudta meg a Portfolio.

AZ ELŐLEG ELSŐ RÉSZLETE ÉRKEZIK

A portál brüsszeli tisztviselőkre hivatkozva azt írja, hogy az Európai Bizottság csütörtökön nem sokkal 11 óra előtt jóváhagyta a Magyarország által benyújtott módosítást a helyreállítási és ellenállóképességi eszköznél, amelyben 3,9 milliárd eurónyi hitelrészt és 0,7 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatást igényelt a kormány. A döntés értelmében a mintegy 1 milliárd eurós előleg első részletei a jövő év elején érkezhetnek meg, tehát még azelőtt, hogy Magyarország teljesítené a jogállamisági eljárásban meghatározott mérföldköveket. Ugyanis a helyreállítási és rezilienciaépítési tervhez – amely RePowerEU-fejezetet tartalmaz – előfinanszírozás iránti kérelmet lehet csatolni. Ennek értelmében a bizottság legfeljebb a teljes összeg 10+10 százalékának megfelelő előleg kifizetését engedélyezheti, amelyet két részletben folyósíthat. A kifizetés viszont csak az uniós pénzügyminiszterek jóváhagyása után indulhat meg. A részleteket az Európai Bizottság később ismerteti.

MEGERŐSÍTETTE A BIZOTTSÁG IS

Az Európai Bizottság a honlapján hivatalos közleményben erősítette meg a jóváhagyás hírét, és egyúttal hangsúlyozták, hogy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét és az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítését szolgáló 27 szupermérföldkő változatlanul szerepel a felülvizsgált magyar tervben. Ez azt jelenti, hogy a helyreállítási és alkalmazkodóképességi eszköz (RRF) keretében benyújtott kifizetési kérelmet követően addig nem lehetséges kifizetés, amíg Magyarország nem hajtotta végre kielégítően ezeket a szupermérföldköveket.

EURÓPA JÓVAL 2030 ELŐTT LE AKAR VÁLNI AZ OROSZ FOSSZILIS TÜZELŐANYAGOKTÓL

Hozzátették azonban, hogy Magyarország 4,6 milliárd eurós REPowerEU fejezete 13 új reformot és 16 beruházást tartalmaz, köztük két, a meglévő intézkedésekre támaszkodó nagyobb léptékű beruházást. Ezen intézkedések végrehajtásához hozzájárul a RePowerEU-terv azon célkitűzésének megvalósításához, hogy Európa jóval 2030 előtt függetlenedjen az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól.

Az intézkedések célja a villamosenergia-ágazat megerősítése és korszerűsítése, a megújuló energiaforrások bevezetésének és felhasználásának felgyorsítása, az energiahatékonyság javítása, a fenntartható közlekedés előmozdítása, a munkaerő képzettségének javítása és átképzése a zöld átmenet érdekében, az ipar szén-dioxid-mentessé tétele, valamint a zöld technológiákba és a zöld átmenethez kapcsolódó értékláncokba való beruházás.

HAZÁNK JÓL TELJESÍT

Navracsics Tibor nemrégiben a közösségi oldalán arról írt, hogy „Magyarország kiemelkedően jól teljesít az európai uniós források lehívásában és hasznosításában”. A területfejlesztési ügyekért és uniós forrásokért felelős miniszter az Európai Uniós Fejlesztésekért Felelős Államtitkárság állománygyűléséről beszámolva akkor úgy fogalmazott, hogy „50 ezer sikeres projekt áll mögöttünk, és az elkövetkező években még több feladat vár ránk”.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb