Kikapcs

A második világháború, és ami ránk maradt – Ács Dániel, Zoltán Gábor, Pihurik Judit és Fullajtár Andrea is Szegedre jön a témát boncolgatni

Hetedik évada következik az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara által szervezett Radnóti-esteknek. 2025 tavaszán arra emlékeznek majd, hogy nyolcvan éve ért véget a második világháború. De mi minden maradt ránk utána? Milyen traumák, kibeszéletlen személyes történetek, elhallgatott tragédiák vannak velünk még most is? És hogyan lehet mindehhez közel jutni újságírói oknyomozás, történeti forrásfeltárás, szépírói munka, személyes dokumentumok elemzése segítségével? Ezek köré szerveződik az évad négy beszélgetése Szegeden, amelyeknek most is a Café Radnóti ad otthont.

A szervezőktől a részletes programot is megtudtuk, eszerint

  • február 26-án délután 18 órakor Ács Dániellel, a Nem tudhatod című kötet szerzőjével beszélget Jászay Tamás, az SZTE BTK adjunktusa. A Nem tudhatod című kötet valójában egy nyomozás históriája. Ács egy vadászkopó kitartásával megy utána egy 1962-ben elveszett táska és a benne rejlő, Radnóti halálának körülményeit tisztázó/feltáró kézirat sorsának, hogy közben panorámát rajzoljon Radnóti ifjúkoráról és a kivégzéséhez vezető útról, aztán a világháború utáni évtizedekről, meg persze napjainkról is.
  • március 19-én, 18 órától Zoltán Gábor íróval Gyenge Zoltán beszélget. Zoltán Gábor évek óta kutatja, mi is történt a Városmajor környékén 1944-45 fordulóján: miként egy interjúban elmondta, „semmi sem zárult le 1945-ben, és hogy már jó ideje és egyre fokozódó mértékben újulnak meg a húszas, harmincas, negyvenes évek tendenciái”. Zoltán Gábor Városmajor múltjával, a XII. kerületi nyilasok tetteivel számot vető regénye, az Orgia 2016-ban jelent meg először, a könyvet a Könyves Magazin az évtized 50 legemlékezetesebb magyar irodalmi megjelenéseinek egyikeként emlegette. Ezt a kötetet követte 2018-ban a Szomszéd, és 2024-ben az Ólomszív, az Orgia „ikerregénye”: minderről fogja kérdezni Zoltán Gábort Gyenge Zoltán.
  • április 30-án, 18 órakor Pihurik Judit történésszel fog beszélgetni Bencsik Péter. Olyan témákat érintenek majd, mint hogy hogyan, és miért lépett hadba Magyarország? Milyen volt az ország háborús szerepvállalása? Mit védtek a magyar honvédek a Don-kanyarban? Hogyan értékelték és értékelik Horthy alakját, államfői szerepét a történészek? Mi történt a hátországban a háború alatt? Miként alakult át a hétköznapi élet és mi volt a nők szerepe mindebben? Mi történt a Délvidéken a “hideg napok” idején, 1942-ben, majd a magyar uralom végén, 1944-1945-ben? Miért fontosak a személyes források a történeti kutatásokban? Mit tudhatunk meg a háborús katonanaplókból és -levelekből? Milyen sors várt a magyar hadifoglyokra?
  • május 14-én, szintén 18 órakor Fullajtár Andreával Szilágyi Zsófia beszélget. Mint megtudtuk, a téma Galló Olga Tíz hónap Babilon című lágernaplója lesz, ami 2025 elején jelent meg a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában, először csonkítatlan kiadásban. Galló Olgát, a Népszava tárcaíróját 1944-ben deportálták. Auschwitzból egy ezerfős női transzporttal Hochweilerbe vitték, majd néhány hónap után halálmenetben továbbhajtották. Útközben Breslauban (a mai Wrocławban) külföldi kényszermunkások segítségével elrejtőzött, hogy 1945 februárja és májusa között a szovjet hadsereg által körülzárva élje át és örökítse meg írásban az ostromlott erődváros 84 napos agóniáját. Erről a kötetről, a kalandos kiadástörténetről beszélget Szilágyi Zsófia Fullajtár Andreával, Galló Olga unokájával, aki a könyv ajánlását írta.

Az eseményekre a belépés díjtalan, de a kávézó befogadóképessége miatt érdemes időben a helyszínre érkezni. További részletek a BTK honlapján olvashatók.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb