A klímaváltozás megérkezett: csak tavaly több mint 2 ezer kiszáradt fát kellett kivágni Szegeden, elgondolkodtató kiállítás nyílt a Klauzál téren

Mint elsőként megírtuk, kedden délelőtt egy kis darus jármű és munkások jelentek meg a Klauzál téren. Több kiszáradt fát emeltek ekkor a felsorakoztatott talapzatba, aminek a végeredménye egész szürreális képet fest Szeged szívében, ám annál elgondolkodtatóbb. A kiállítás egyébként a ReGreenX projekt részeként került a Klauzál térre, és arra hívatott felhívni a figyelmet, hogy a klímaváltozás megérkezett, és nem mehetünk el mellette.
Pénteken nyitotta meg Nagy Sándor, városfejlesztési alpolgármester a ReGreenX projekt “A klímaváltozás megérkezett” című kiállítást a Klauzál téren. Ez egy olyan uniós támogatással megvalósuló projekt, ami a klímaváltozáshoz jobban alkalmazkodó városi zöldterületek kialakítása miatt indul el Szegeden.
2 EZER FÁT VESZTETTÜNK CSAK TAVALY SZEGEDEN
Nagy Sándor a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy a projekt első lépése a városi fákról szól. Mint kihangsúlyozta, a klímaváltozás megérkezett, ami új szemléletet követel a városban. “Másféle növényeket kell telepítenünk a városi közegben, és másként kell gondolkodjunk a város berendezéséről” – mondta az alpolgármester, majd hozzátette, hogy a téren látható halottfa kiállítás egy nagyon erős illusztrációja annak, hogy nagyon megváltozott a közeg, amiben élünk. Kihangsúlyozta, hogy ennek egy nagyon durva mutatója az, hogy a tavalyi évben Szeged közterületein 2165 kiszáradt fát kellett kivágni. Nagy Sándor szerint ez azt mutatja, hogy nagyon megváltozott a helyzet.
RÖVIDEBB A VÁROSI FÁK ÉLETTARTAMA
A városfejlesztési polgármester szerint a városi közegben lévő fáknak sokkal rövidebb az élettartama, hiszen kevesebb vizet kapnak, letapossák a földet körülötte, be vannak szorítva egy szűk területre. “A klímaváltozás hatására még tovább romlik a helyzet, és ki lehet jelenteni azt, hogy bizonyos típusú fák városi közegben már nem fognak megélni, ezért végig kell gondolni azt, hogy másfajta növényeket kell választanunk” – mondta, majd hozzátette, hogy az elindult projekt erről szól. 90 helyszínen, 90 kiszáradt fánál fogják felhívni a figyelmet a projektre, a városi fák, növények helyzetére.
KLÍMAHARCOSOK KLUBJA
“Megalakítjuk a Klímaharcosok Klubját” – mondta Nagy Sándor, majd hozzátette, hogy nem csak arról van szó, hogy a közterületeken változtatni kell a növénytelepítési szokásokon, hanem a magánemberek és szegedi cégek szemléletén is szeretnének módosítani, mert ez a probléma őket is érinti. Ennek a szellemében van egy weboldal, ahol egy figyelemfelhívás található, illetve linkek, ahol lehet követni a legújabb információkat. Hozzátette, hogy a Gogol utca illusztrálja azt a helyzetet, hogy változtatnunk kell azon, hogy milyen faállományt telepítünk a városainkban, mert bizonyos fafajok, amiket régebben ültettek, azok már nem bírják a városi közeget, folyamatosan nyesni kell őket, megbetegednek, mutatják a kiszáradás jeleit. Az utcarekonstrukció viszont lehetőséget teremt arra, hogy olyan fafajt ültessünk az utcába, ami 50-60-70 éven át árnyékot fog adni a közlekedőknek.
Azt is kiemelte még, hogy jövő szombaton, 13:30-tól a Széchenyi téren tartják meg a ReGreenX Fesztivált, ahol szakértők fognak a témában előadásokat tartanai,