Házkutatás és fenyegetések: a bangladesi sziámi ikreket szétválasztó Dr. Csókay András naplóbejegyzéseiben önt tiszta vizet a pohárba
Az egész világot bejárta annak a Dr. Csókay András által vezetett magyar orvoscsoportnak a híre, akik 2018 – ban sikeresen szétválasztották a koponyájuknál összenőtt, bangladesi sziámi ikreket. A műtétsorozatot lélegzetvisszafojtva figyelte mindenki, hiszen az orvosok valóságos csodát hajtottak végre, azonban napjainkra a mesébe illő sztoriból rémtörténet lett. A tél folyamán ugyanis házkutatást tartottak a rendőrök a neves filmrendezőnél, Szász Jánosnál, aki dokumentumfilmben követte végig az ikrek műtétjeit egészen a kezdetektől. Az ügy hátterében a filmhez kapcsolódó jogvita állhat, a feljelentést ellene hivatalosan ismeretlen személy tette. Az üggyel kapcsolatosan Dr. Csókay András Üllésen mesélt nekünk, ahová a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hírnökeként érkezett.
DR. CSÓKAY ANDRÁS ALAPÍTOTTA AZT AZ ALAPÍTVÁNYT, AMELYEN KERESZTÜL MEGVALÓSULT A BANGLADESI SZIÁMI IKREK MŰTÉTJE
A műtétet a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány szervezte, orvosai, Dr. Csókay András, idegsebész, Dr. Hudák István endovaszkuláris idegsebész specialista, akik a Honvéd Kórházban dolgoznak és Dr. Pataki Gergely, plasztikai sebész, aki a Szt. János Kórház gyerekplasztikai ambulanciáját vezeti. Az alapítványt 2002-ben alapította dr. Pataki Gergely és dr. Csókay András, hogy missziójukkal azokon a betegeken segítsenek, akik hátrányos helyzetükből, vagy speciális egészségügyi állapotukból kifolyólag máskülönben nem jutnának megfelelő orvosi ellátáshoz.
CSÓKAY DOKTOR FILMRENDEZŐ BARÁTJA KÖRÜLI VITÁS HELYZET MIATT OTTHAGYTA AZ ÁLTALA LÉTREHOZOTT ALAPÍTVÁNYT
Az orvoscsoport munkáját, az ikrek szétválasztó műtétsorozatát hatalmas figyelem kísérte végig, a három doktort mindenki ünnepelte, s csak idén télen bukott ki, hogy milyen feszültségek húzódtak meg a háttérben. Dr. Csókay András szerint, olyasmit is rögzíthetett a február elején rendőrségi eljárás alá vont Szász János kamerája, ami a műtétet szervező alapítványnak nem biztos, hogy jó reklámfilm lett volna. “Sok minden nem úgy történt Dakhaban, ahogy azt megírták, ahogy arról egyesek beszéltek. A hivatalos kommunikációban a hozzáértés hiánya miatt nem esett szó megfelelő súllyal életveszélyről, fertőzésről, aggódásról”, írta az orvos Facebook-on közzétett naplóbejegyzésében, miután – ahogy kérdésünkre elmondta – a filmrendező munkája körüli viták miatt lemondott az alapítvány kuratóriumának vezetéséről, majd távozott a szervezettől.
A NAPLÓBEJEGYZÉSEIBEN ÖNT TISZTA VIZET A POHÁRBA
Az orvos beszélgetésünk során elárulta, azért indította el közösségi oldalán az esetről szóló blogposztjait, hogy tisztázza a féligazságokat, melyek az ikrek szétválasztó műtétje óta a médiában keringenek. Amióta pedig belekezdett ezeknek a bejegyzéseknek az írásába, sorozatosan támadások érik, fenyegetéseket kap, sőt, még azt a katolikus hírportált is megfenyegették, amely ki akarta adni naplóbejegyzéseit.
CSÓKAY DOKTOR SZERINT A DOKUMENTUMFILM REALISZTIKUSAN ÁBRÁZOLHATTA VOLNA A GYEREKEK ÉLETÉÉRT FOLYTATOTT VALÓDI KÜZDELMET, AMI NEM BIZTOS, HOGY JÓ REKLÁMFILM
Csókay doktor az ATV Egyenes beszéd című műsor februári adásában azt mondta, az alapítvány sikeres műtétről számolt be, miközben a gyerekek valójában haldokoltak. Szász János dokumentumfilmjében mindezt ábrázolhatta volna, ami nem biztos, hogy az alapítvány érdekeit szolgálta volna. Interjúnk során az idegsebész abba is beavatott minket, nem érti a szervezet tulajdonjogi követeléseit, hiszen Szász János saját költségén utazott ki és készítette el filmjét, a felvételeket pedig önként, maga nyújtotta át a szervezetnek.
Nézzétek meg videóriportunkat, amelyben Csókay doktor beszél az őt ért fenyegetésekről és Szász János filmje körül kialakult vitáról.
Operatőr: Magyar Andor, szeged365.hu
4 hozzászólás