Smart Szeged

Kutató-fejlesztő laboratóriumot nyitottak az SZTE inkubátorházában – ez az első olyan beruházás, amely a Science Parkban megvalósult

Új laboratóriumot hozott létre a higiéniai védőbevonatok kutatásával és fejlesztésével foglalkozó Resysten Science & Research Kft. a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) inkubátorházában. Az új labor pénteki átadásán Pintér János, a Resysten fejlesztési igazgatója elmondta, hogy a magyar fejlesztésű higiéniai védőbevonatokkal foglalkozó cég családi vállalkozásként indult, mára azonban globálisan terjeszkedő, közepes méretű vállalattá nőtte ki magát, több mint húsz országban van jelen világszerte.

A vállalkozás olyan – a titán-dioxid fotooxidációs tulajdonságát kihasználó – tartós bevonatokat állít elő, amelyek megakadályozzák a különböző kórokozók megtapadását és terjedését. Ezek ma már több millió ember egészségét védik kórházakban, a tömegközlekedésben, de használják sportlétesítményekben, oktatási intézményekben, továbbá multinacionális cégeknél és bevásárlóközpontokban is – közölte a szakember.

A PANDÉMIA ALATT EGYÜTTMŰKÖDÉS JÖTT LÉTRE

Kónya Zoltán, az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese felidézte, hogy a vállalkozás négy éve dolgozik együtt az egyetemmel. A pandémia alatt természetes együttműködés alakult ki a felsőoktatási intézmény és a cég között, a felbukkanó új kórokozók, a kialakuló rezisztens baktériumtörzsek azonban folyamatos kihívást teremtenek, így a fejlesztéseket nem lehet abbahagyni. A professzor hangsúlyozta, az SZTE multidiszciplináris közösség, ahol a Resystennel való együttműködéshez megvan az összes lépcsőfok a kémiai alapkutatásoktól a fejlesztéshez szükséges fizikai, fizikai-kémiai tudáson át a kipróbáláshoz nélkülözhetetlen orvosi, élettudományi tapasztalatig.

EZ AZ ELSŐ BERUHÁZÁS, AMI A SCIENCE PARKBAN MEGVALÓSULT

Fendler Judit, az SZTE kancellárja elmondta, hogy az egyetem tavaly év elején átadott inkubátorháza az első olyan beruházás, amely az ELI-ALPS léteres kutatóközpont szomszédságában kialakítandó Science Parkban megvalósult. Hamarosan – 9,5 milliárd forintos kormányzati támogatással – elkezdődhet a park mintegy 100 hektáros területének közművesítése – közölte a kancellár, hozzátéve: már most komoly a befektetői érdeklődés az egyetemi tulajdonban álló fejlesztési területek iránt.

KOPÁSÁLLÓ, STABIL HIGIÉNIAI BEVONATOT ALAKÍTANAK KI

Janovák László, az SZTE fizikai-kémiai és anyagtudományi tanszékének adjunktusa és a Resysten Science & Research Kft. munkatársa elmondta, hogy az újonnan kialakított, jól felszerelt és modern laboratóriumban elsősorban minőségbiztosítási tevékenységet végeznek majd. Folyamatosan ellenőrizni tudják a felületaktív bevonatok előállításához használt szuszpenziók anyagi tulajdonságait, fizikai-kémiai paramétereit. Ezzel lehetővé válik, hogy a különböző felületeken a szemnek láthatatlan, kopásálló, mechanikailag stabil higiéniai bevonatot alakítsanak ki.
    

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb