Közélet

Vármegyénkbe is jut belőle: villamosenergia-hálózat korszerűsítésére, kapacitásbővítésére szánják az EU-tól kapott egy összeg részét

Mint megírtuk, csaknem 300 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra. Az ebből történő beruházások közül kiemelt forrásmennyiség jut a villamosenergia-hálózat korszerűsítésére, kapacitásbővítésére – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook oldalán csütörtökön. Az is kiderült, hogy Csongrád-Csanádban is terveznek beruházásokat a pénzből.

A nemzeti helyreállítási terv Energiaügyi Minisztérium által kidolgozott REPowerEU fejezetének forrásaiból utaltak át csütörtökön 779,5 millió eurót. A kiegészített dokumentum jóváhagyásáról annak bizottsági elfogadása után, december elején döntöttek az uniós tagállamok pénzügyminiszterei.

KIEMELT FORRÁSMENNYISÉG JUT A VILLAMOSENERGIA-HÁLÓZAT KORSZERŰSÍTÉSÉRE

A REPowerEU az energiaszuverenitás erősítése és a kiegyenlített energiaátmenet érdekében vázol fel stratégiai, szabályozási és fejlesztési terveket. Az Energiaügyi Minisztérium intézkedéseket tesz a többi között az energiaközösségek kibővítésére, az energiatárolás elterjesztésére, a biogáz, biometán, földhő és hidrogén szélesebb körű hasznosítására. A szaktárca ismertette: a beruházások közül kiemelt forrásmennyiség jut a villamosenergia-hálózat korszerűsítésére, kapacitásbővítésére, működési megbízhatóságának javítására. A zöld gazdaság a gyártókapacitások megteremtésével, tiszta technológiák alkalmazásával, a szakemberek átképzésével járulhat hozzá egyszerre az energetikai-klímavédelmi és növekedési-versenyképességi törekvések valóra váltásához.

Már idén is számos helyen valósultak meg korszerűsítések a magyarországi villamos energia hálózaton. Jövőre azonban tömegessé válnak az ellátásbiztonságot új alállomások építésével, a meglévők felújításával, bővítésével, távvezetéki fejlesztésekkel megerősítő beruházások. A hazai és uniós forrásokból támogatott projektek további zöldenergia-termelő kapacitások kiegyensúlyozott hálózatba kapcsolását is megalapozzák.

SZEGED-FEHÉRTÓ ÚJ ÁLLOMÁSSAL GYARAPODIK, SÁNDORFALVA TRAFÓT KAPOTT

A 2023-ban indult, sok esetben célba is ért kivitelezéseknek köszönhetően mások mellett

  • Debrecen-Macs,
  • Eger,
  • Heves,
  • Mezőcsát,
  • Miskolc,
  • Őrmező
  • és Szeged-Fehértó gyarapodik új alállomással.

Mindezek mellett új trafóval bővült vagy a régi lecserélésével korszerűsödött

  • a bicskei,
  • oroszlányi,
  • perkátai,
  • sándorfalvi
  • és tiszalöki alállomás.

További fejlesztések, rekonstrukciók zajlottak vagy indultak Detken, Dunaújvárosban, Hatvanban, Kelenföldön, Kerepesen, Solymáron, Szolnokon és a Tatabányai Ipari Parkban – sorolták.

Jövőre még több helyszínen kezdődnek meg beruházások, új alállomás létesül a teljesség igénye nélkül Debrecenben, Füzesabonyban, Gödön, Jászfényszaruban, Lepsénynél, Nyíregyházán, Pécelen, Sajókeresztúron, Soltvadkerten, Szombathelyen, Várpalotán és Zalaszentgróton. A 2024-re ütemezett alállomási korszerűsítések is hosszan sorolhatók Albertfalvától Békéscsabán, Győrön, Hévízen, Kisvárdán, Vecsésen és Zircen át Zuglóig – jegyezte meg az EM.

MEGÚJUL A TÁVVEZETÉK CSONGRÁD ÉS SZENTES KÖZÖTT

A következő esztendőben jelentősen megélénkülnek a távvezetéki fejlesztések. Összesen több száz kilométeren újulnak meg egyebek mellett a Cegléd-Szolnok, Csongrád-Szentes, Jászberény-Nagykáta-Lőrinci-Nagybátony, Sajóivánka-Borsodnádasd, Sándorfalva-Kistelek-Kiskunfélegyháza-Kecskemét és Szabadszállás-Dunaújváros áramhálózati összeköttetések – ismertették.

A MAVIR a nagy forgalmú autópályák feletti távvezetéki keresztezések átépítésére is készül az ellátásbiztonság növelése érdekében. Szintén az átviteli rendszerirányító létesít 20 megawattos energiatárolót Szolnok térségében a környéken jelentkező naperőművi csatlakozási igények kielégítése céljából. Az elosztók több százezer okosmérő telepítésével segítik elő a tudatos, takarékos és környezetkímélő energiafelhasználást.

160 MILLIÁRD JUT A BERUHÁZÁSOKRA

A kormány a nemzeti helyreállítási terv forrásait a hazai költségvetés terhére megelőlegezve több mint 160 milliárd forinttal támogatja az áramhálózati beruházásokat. A közelmúltban uniós jóváhagyást nyert REPowerEU-fejezetből további jelentős tételek hasznosulnak majd a magyar villamos energia rendszer bővítésében, megújításában, rugalmasságának növelésében. A már zajló és előkészületben lévő fejlesztések nélkülözhetetlenek a növekvő lakossági és ipari energiaigények kiszolgálásához, a nagyarányú elektrifikációhoz való alkalmazkodáshoz. Az iparági beruházások előmozdítják a hazai zöldenergia-termelés és -tárolás gazdasági-versenyképességi szempontból is szükségszerű térnyerését Magyarországon – áll a közleményben.

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb