Döntött a szegedi közgyűlés: marad a BYD adókedvezménye, megszűnnek a tanácsnoki posztok, drágul a gyermekétkeztetés
Több fontos kérdésben is döntött pénteki ülésén a szegedi közgyűlés. A képviselők nem vették napirendre azt a javaslatot, amely a BYD beruházását érintő építményadó-kedvezmények megszüntetését célozta, ugyanakkor határoztak a tanácsnoki pozíciók megszüntetéséről, a gyermekétkeztetési díjak emeléséről, valamint arról is, hogy az önkormányzat a kormányhoz fordul a BYD-beruházással kapcsolatos szerződés jogi következményeinek tisztázása érdekében.
Az MTI beszámolója szerint a közgyűlés nem vette napirendre azt az előterjesztést, amely a kormány által kijelölt kiemelt beruházási célterületeken működő vállalkozások építményadó-kedvezményének megszüntetését javasolta. Fodor Antal (Összefogás Szeged Jövőjéért) indítványa értelmében megszűnt volna az ötéves adómentesség, valamint az azt követően alkalmazott, a jelenlegi szabályozás szerinti kedvezményes, négyzetméterenként 800 forintos építményadó.
BOTKA LÁSZLÓ: AZ IPARŰZÉSI ADÓ TÖBBET HOZ A VÁROSNAK
Az MTI szerint Botka László polgármester emlékeztetett arra, hogy a közgyűlés még 2023-ban, a BYD beruházási döntése előtt egyhangúlag fogadta el az iparterület adókedvezményeiről szóló döntést. A polgármester közlése szerint a BYD-tól származó iparűzési adó nagyságrendileg meghaladja az elengedett építményadó összegét. Elmondása alapján már idén mintegy 700 millió forint iparűzési adóbevétel érkezik a városhoz, elsősorban a kivitelezést végző kínai vállalkozástól, amely a termelés megkezdése előtt is Szeged legnagyobb adófizetőjének számít.
A KORMÁNYHOZ FORDUL AZ ÖNKORMÁNYZAT
Az MTI beszámolója szerint a közgyűlés arról is döntött, hogy kérdéssel fordul a Gazdasági és Energetikai Minisztériumhoz. Az önkormányzat arra vár választ, hogy a kormány és a BYD között létrejött szerződés alapján az építményadó-kedvezmény esetleges visszavonása járna-e kompenzációs kötelezettséggel, illetve okozhatna-e reputációs kockázatot a jövőbeni befektetések szempontjából.
MEGSZŰNNEK A TANÁCSNOKI POZÍCIÓK
Az MTI szerint a közgyűlés elfogadta Kovács Tamás gazdasági alpolgármester előterjesztését, amely megszünteti a tanácsnoki pozíciókat. A javaslat indoklása szerint a két tanácsnok – Fodor Antal, valamint Mihálik Edvin – és munkájukat segítő titkárok éves, járulékokkal együtt számított tiszteletdíja mintegy 52 millió forintos kiadást jelent az önkormányzat számára. A hírügynökség kitért arra is, hogy Mihálik Edvin a közgyűlésen úgy fogalmazott: álláspontja szerint a Botka László vezette városvezetés azért kezdeményezte tanácsnoki megbízatásának megszüntetését, mert ellenzi a BYD beruházását.
EMELKEDNEK A GYERMEKÉTKEZTETÉSI DÍJAK
Az MTI beszámolója szerint a képviselők a gyermekétkeztetési díjak mintegy 15 százalékos emeléséről is döntöttek, ugyanakkor a határozat értelmében az árak a következő két évben nem változnak.
A hírügynökség ismertetése szerint a közbeszerzésen kiválasztott Suli-Host Kft.-vel kötött szerződés alapján 2028 tavaszáig valamennyi intézményben bevezetik a szabadszedéses rendszert. Emellett augusztustól az általános iskolások is kétféle menü közül választhatnak, a szülők pedig kérhetnek vegetáriánus vagy sertéshúsmentes étkezést is gyermekeik számára.



