Napfényblog: tudtad, hogy a bélbaktériumaink képesek szervezetünk dopamin-szerotonin ellátottságát növelni és kedélyállapotunkat javítani?
Egyre több kutatási eredmény születik a mikrobiom pszichiátriai kórképek esetén kifejtett hatásairól, melyek azt bizonyítják, hogy a bélrendszerünkben élő megannyi jótékony mikroorganizmus alapvetően meghatározza közérzetünket, hangulati állapotunkat, pszichés értelemben vett terhelhetőségünket! A szakemberek egy része ezen tulajdonságaikat a szerotonin és dopamin szintünkre gyakorolt kedvező hatásuknak tudják be.
Ez itt a Napfényblog, minden szombaton a Szeged365.hu-n, Pintér Zoltán szegedi vitaminspecialistával, a Napfényvitamin Szeged ügyvezetőjével, termékfejlesztési csoportvezetőjével. Vitaminok és hatásaik, immunrendszer-erősítés és táplálkozási tippek a téli időszak beköszöntével, a Covid-járvány kellős közepén, szegediektől, szegedieknek. Vadonatúj blogunkat Neked találtuk ki, ha tudatosan éled a mindennapjaid, számít az egészséged és szeretnéd ép bőrrel megúszni a járványt.
HOGYAN TÖRTÉNIK A DOPAMIN TERMELÉS SERKENTÉSE?
A bél mikrobiomban található jótékony baktériumok képesek támogatni testünk dopamin ellátottságát. A dopamin az idegrendszerben és a hormonrendszerben is fontos szerepet tölt be, az idegsejtek közötti jelátviteli folyamatokban kulcsfontosságú vegyület. A dopamint szokás jutalmazó hormonként is nevezni, hiszen közvetlen hatással van agyunk jutalmazó rendszerére, mely befolyásolja aktuális hangulati állapotunkat. Alacsony szintje a csökkent szerontotnin szinttel karöltve kedvez a szorongásos zavarok kialakulásának és a depressziós tünetek felerősödésének. A beleinkben élő baltériumok faji diverzitása nagyban függ a táplálkozási szokásainktól. Ha például valaki sok édességet fogyaszt, akkor az agresszív szénhidrát anyagcserét folytató baktriumok szaporodnak el a bélrendszerében. Ugyanígy, ha valaki a zöldségeket részesíti előnyben, akkor az annak megfelelő törzsek lesznek nagyobb számban jelen a bélflórájában. Amennyiben a baktériumok az anyagcseréjüknek megfelelő “kedvenc ételt” kapnak a gazdaszervezettől (akinek a döntésére egyébként hatással vannak a jótékony törzsek), akkor ezek a mikroorganizmusok a szervezetünknek fontos mikrotápanyagokat (vitaminok, aminosavak), antioxidánsokat, zsírsavakat, gyulladáscsökkentő anyagokat és egyéb faktorokat termelnek.
KIEMELKEDŐ AMINOSAVAK, AMIK ÓRIÁSI SZEREPET JÁTSZANAK
A bélbaktériumok által termelt aminosavak közül kiemelendő a tirozin (L-tirozin) és a triptofán. Ezek az anyagok a bélrendszerből felszívódva eljutnak a keringés útján az idegsejtekhez. Szerencsés dolog, hogy az idegsejtek képesek ezen aminosavakból az önmaguk egészséges működéséhez szükséges hormonokat, azaz dopamint és szerotonint is előállítani. Egyfajta önfenntartó hormontermelő rendszerként a bélflóra képes döntő mértékben hozzájárulni a hormonális egyensúlyhoz az idegi működés tekintetében. Megjegyezném, hogy a dopamin és a szerotonin termelés már a bélek falában lévő idegsejtekben megkezdődik, de az itt termelődött hormonok nem jutnak el a központi idegrendszerbe, mivel a vér-agy gát nem engedi át őket, testünk egyéb szegleteiben fejtik ki hatásukat. A kutatási eredmények száma fokozatosan nő és egyre nagyobb a remény, hogy az ún. PszichoBiotikus törzsek kiegészítő terápiás hatása komoly eredményeket fog hozni a jövőben a pszichiátriai betegségekben szenvedőknél. Bízom benne, hogy a szakma idehaza is átveszi az újkeletű megközelítést és ötvözi majd a bevált kezelési módszerekkel.
TÉNYEZŐK, AMELYEK BEFOLYÁSOLJÁK AZ AGY DOPAMIN SZINTJÉT
Se szeri se száma már azon bizonyítékoknak, amelyek alátámasztják a bél mikrobiom összetételében bekövetkező változások és a pszichiátriai betegségek, főként a depresszió és a szorongásos zavarok kialakulása közti összefüggéseket. A bélflórát alkotó fajok sokféleségének és gazdagságának csökkenése negatívan befolyásolja a szerotonerg, GABAerg, noradrenerg és dopaminerg neurotranszmissziót. Ezek közül a dopamin a kognitív funkciók, mint a döntéshozatal, a figyelem, a memória, a motiváció és a jutalom fő szabályozója. Magyarul minden olyan vegyület, mely az idegi aktivitás és számos más folyamat működésében rendkívül fontos, zavart szenved, ha a bélflóra minőségileg károsodik, azaz disbiosis alakul ki. A kutatásokból kiderül, hogy az ún. Mikrobiom-Bél-Agy tengely rendkívül fontos szerepet kap a jövőben a neuropszichiátriai rendellenességek fiziológiájának megértésében és a kezelési stratégiájukban is.
NA DE MIÉRT FONTOS A SZEROTONIN ÉS A DOPAMIN?
A szerotonin rendkívül fontos szerepet játszik a testhőmérséklet, a hangulat, a szexualitás, az étvágy és az alvás szabályozásában. Alacsony szintje minden bizonnyal hozzájárulhat a depresszió, a bipoláris zavar, a szorongás, az álmatlanság és különböző idegi zavarok kialakulásához. A dopaminnak is fontos szerepe van a mozgások koordinálásában, a motiváció kialakításában, a jutalom érzésben, a függőségek kialakulásában, a normál munkamemória fenntartásában és a végrehajtó funkciókban.
MIK AZOK A PSZICHOBIOTIKUMOK?
Az emberi bélflórában is megtalálható jótékony törzsek közül azokat, amelyek (probiotikumként elfogyasztva) kifejezetten a jobb pszichés állapot elérését, a megfelelő agyműködést segítik elő a Bél-Agy tengely stimulációjával, illetve a pszichiátriai betegségben szenvedők állapotát is előnyösen befolyásolják, pszichobiotikumoknak nevezzük. Azonban nem szükséges pszichiátriai betegségben szenvednie valakinek ahhoz, hogy élvezze a pszichobiotikumok nyújtotta kedvező hatásokat, hiszen alapvetően egészséges, de fokozott stressznek kitett embereknél is megmutatkozik az agyra és pszichés állapotra gyakorolt pozitív hatásuk.
Szeretettel és üdvözlettel,
Ügyvezető igazgató, termékfejlesztési csoportvezető – Vitamin Sunlight Kft.