Közélet

Orbán Viktor bejelentést tesz (frissítve: megmentik a Dunaferrt)

Gyors egyeztetés a kormányülés szünetében a dunaújvárosi vasmű jövőjéről. Hamarosan jövünk a részletekkel – írta Facebook-oldalán Orbán Viktor. A miniszterelnök azután ígért bejelentést, miután közösségi oldalán közölte, hogy a kormány ülést tartott szerdán Budapesten.

Hamarosan bejelentés! Hajrá, Dunaferr! – olvasható a Facebookon, ahová a kormányfő egy közös képet töltött fel Mészáros Lajossal, a térség országgyűlési képviselőjével. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly év végén, a december 21-i Kormányinfón úgy fogalmazott: ennél zűrösebb ügyet még életében nem látott, de mindent megtesznek azért, hogy ami menthető, azt megmentsék.

FRISSÍTVE (17:14): KIFIZETIK A DUNAFERR DOLGOZÓINAK A BÉRÉT

A rendkívüli bejelentés délután öt órakor jelent meg a kormányfő oldalán, amiből kiderült: a kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét. Orbán Viktor a közösségi oldalára feltöltött videóban elmondta, hogy szerdán találkozott azzal a csapattal, amelyet Mészáros Lajos (Fidesz), Dunaújváros országgyűlési képviselője vezet. A csapat azon dolgozik immár hosszú hónapok óta, hogy megmentsük a Dunaferrt – mondta a kormányfő, aki felidézte: a Dunaferrt tönkretették a korábbi tulajdonosok, a vállalatvezetők és végül a brüsszeli szankciók. Újabb bejegyzésében – amelyben egy videót közölt – azt mondta: „Brüsszelből hiába várunk segítséget, onnan csak szankciók jönnek. A kormány a következő hat hónapban kifizeti a Dunaferr dolgozóinak bérét. Megvédjük a munkahelyeket, megvédjük a magyar családokat!”

NEHÉZ HELYZETBE KERÜLT A GYÁR

A nagy múltú dunaújvárosi gyár az utóbbi években nehéz helyzetbe került, és a tulajdonosok jogvitái miatt már arra is volt példa, hogy egy zsoldoscsapat próbálta meg elfoglalni a létesítményt. Tavaly aztán már a pénzügyi problémák is egyre sokasodtak, és egészen odáig vezettek, hogy ősszel már a vállalat felszámolását is megkezdték. A kormány nem sokkal később aláírt egy rendeletet, és közölték, hogy a felszámolás helyett megpróbálják értékesíteni a vállalatot. Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere tavaly decemberben válságtanácskozást tartott, ezen a Dunaferr helyzetéről egyeztetett a meghívottakkal. Akkor azt írták, a kormány segítsége nélkül napokon belül végképp leáll a Dunai Vasmű kohója. A Dunaferr négyezer embert foglalkoztat, a leányvállalatoknál pedig további 1500 ember dolgozik.  Január 31-én, kedden a Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg az a törvénymódosítás, amely szerint veszteséggel is működhet egy cég, ha ezzel meg lehet őrizni a vagyonát. A jogszabály ugyan nem nevesíti a Dunaferrt, de minden bizonnyal a dunaújvárosi gyár helyzete miatt készült el a módosító javaslat. 

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb