Közélet

“Megkérjük az élővilágot, hogy tolerálja, hogy az ember rongál, pusztít” – szívszorító üzenetben kéri a Katasztrófavédelem, hogy senki ne gyújtson tüzet

Szívszorító üzenetet tett közzé az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Facebook oldalán, kedd délután. Az elmúlt hetek folytonos tűzeseteiben a lánglovagok emberfeletti munkával, fáradhatatlanul oltották a felcsapó tüzeket, óvták ingóságainkat, környzezetünket a teljes pusztulástól, hiszen ebben a hatalmas szárazságban elég egy szikra ahhoz, hogy életre keljenek a lángok, s mindent felfaljanak maguk körül. Megannyiszor hívták fel az emberek figyelmét arra, hogy ne gyújtsanak tüzet, de sajnos kérésük sokszor nem talált megértő fülekre, ezért megrendítő üzenetben szóltak most az emberekhez.

ÍGY HANGZIK AZ ORSZÁGOS KATASZTRÓFAVÉDELMI FŐIGAZGATÓSÁG ÜZENETE, MELYET VÁLTOZTATÁSOK NÉLKÜL KÖZLÜNK

Megkérjük a Hortobágy madarait, hogy költözzenek el.

Megkérjük a rétek védett állatait, hogy húzódjanak biztonságos helyre.

Megkérjük a ritka növényeket, hogy telepedjenek máshová.

Megkérjük az élővilágot, hogy tolerálja, hogy az ember rongál, pusztít.

Mert az embereket már annyiszor kértük, hogy ne dobjanak el csikket, ne gyújtsanak tüzet szárazságban, szélben, ne hagyjanak parazsat őrizetlenül, (kivéve, ha a szív parázslik). Annyiszor kértük, de hiába. Ez biztos azért van, mert a gondatlanságból tüzet okozókat nem érdekli, hogy mi a tettüknek a következménye. Akkor kit figyelmeztessünk a veszélyre?

  • Még mindig nő a szabadtéri tűzesetek száma…
  • … pedig július másodika óta országos tűzgyújtási tilalom van!
  • Már 13 és fél ezer szabadtéri tűz keletkezett idén!
  • 49 ezer hektárnyi terület égett le, ami Zalaegerszeg területének csaknem ötszöröse…

Szóval? Van más tipped?

A videón a július végi, kisteleki szabadtéri tűz pusztítását láthatod. A Gőzmalom utca végén csaptak fel a lángok, melyek a forróságban és a szélben rendkívül gyorsan terjedtek tovább. Több mint ötven tűzoltó küzdött a lángokkal a hőségben és a füstben, a tűz a közeli lakott területeket is veszélyeztette. A lakóépületeket megvédték a tűzoltók, de egy melléképület, egy pótkocsi és egy utánfutó is elégett. Több órás beavatkozás után az egységek megfékezték a lángokat…

A KISTELEKI TŰZRŐL MI IS ÍRTUNK

Július végén több mint tíz hektár területen gyulladt ki az aljnövényzet és a nádas a Csongrád-Csanád megyei Kisteleken, a Tóalj utcában és környékén. A lángok egy melléképületbe, fóliasátorba, mezőgazdasági gépekbe, gumikba, bálákba is belekaptak, és a tűzben egy nagyfeszültségű áramvezeték is leszakadt – írtuk meg akkor. A tűzesetről a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a közösségi oldalán osztott meg egy másik videót az esetről, amit az alábbi cikkünkben találsz.

“NEM AZ A VAGÁNY, AKI MEGGYÚJTJA A TÜZET, HANEM AKI ELOLTJA” – A BAJAI ÚTI TŰZESET KAPCSÁN A KATASZTRÓFAVÉDELEM SAJTÓSZÓVIVŐJÉVEL BESZÉLGETTÜNK

Júliusban hatalmas tűz pusztított a Bajai út mellett: száznégy hektárnyi területen csaptak fel a lángok, amit 10 település, több mint 60 tűzoltójának, összesen 26 óra megfeszített küzdelem után sikerült teljesen eloltania. Sajnos, szinte mindegyik tüzet emberi tevékenység okozza. A kiváltó okot a tűzvizsgálók feladata kideríteni. Ez történik most a Bajai úti tűzeset kapcsán is. Arról, hogyan zajlik egy ilyen vizsgálat, Molnár Krisztinával, a Csongrád-Csanád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivőjével beszélgettünk.  

Videó: Varga-Kiss Kitti tűzoltó százados/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság FB oldala

Fotók: Poczikné Mondovits Éva

Kapcsolódó cikkek

4 hozzászólás

  1. Visszajelzés: discover this
  2. Visszajelzés: cumshot
  3. Visszajelzés: read the article
'Fel a tetejéhez' gomb