Elhunyt a magyarországi mozgászavar-kezelés egyik úttörője, az SZTE Neurológiai Klinika címzetes egyetemi tanára, aki több évtizedes szakmai munkája során betegek ezreinek segített

Elhunyt Dr. Bihari Katalin neurológus szakorvos, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Neurológiai Klinikájának címzetes egyetemi tanára – közölte a szomorú hírt az SZTE.
Mint kiemelték, Dr. Bihari Katalin orvosi diplomáját 1980-ban szerezte a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán. Pályafutását a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikáján kezdte, ahol hamar elköteleződött a neurológiai mozgászavarok kutatása és gyógyítása mellett. Továbbá:
- szakmai tanulmányokat folytatott 1984–1985-ben az Egyesült Királyságban,
- majd 1989 és 1991 között az Amerikai Egyesült Államokban,
- neurológiai szakvizsgáját 1984-ben,
- klinikai farmakológiai szakvizsgáját 1989-ben szerezte meg,
- majd 2015-ben vaszkuláris neurológiai licencvizsgát tett,
- az orvostudomány kandidátusa címet 1994-ben nyerte el, később PhD-fokozatot szerzett.
A Neurológiai Klinika előterjesztésére 2016-ban a Szegedi Tudományegyetem címzetes egyetemi tanárává nevezték ki.
A MOZGÁSZAVAR-KEZELÉS EGYIK ÚTTÖRŐJE VOLT
Dr. Bihari Katalin a magyarországi mozgászavar-kezelés egyik úttörője volt. Már 1986-tól, kontinensünkön az elsők között alkalmazta a botulinum toxin terápiát szemhéjgörcsben és cervcalis dystoniában. Több évtizedes szakmai munkája során betegek ezreinek nyújtott segítséget a fokális disztóniák, a spaszticitás, a krónikus migrén, valamint számos egyéb neurológiai és mozgásszervi kórkép kezelésében. 1995-től az Országos Idegtudományi Intézet vezető főorvosaként dolgozott. 2013. június 1-jétől a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban osztályvezető főorvosként vezette a Neurológiai és Stroke Osztályt. Irányítása alatt az osztály magas szakmai színvonalon működött, és meghatározó szerepet töltött be a régió stroke-ellátásában és neurológiai betegellátásában – emelte ki az egyetem.
Munkáját 2022-ben Semmelweis Ignác Emlékplakettel, 2025-ben pedig az Év Orvosa kitüntetéssel ismerték el.
“A neurológus közösség és kollégái is segítőkész és emberséges vezetőként ismerték, aki a betegei számára reményt és biztonságot jelentett. Egész életét a gyógyítás szolgálatába állította. Prof. Dr. Bihari Katalin PhD. személyében nemcsak kiváló szakembert, hanem elkötelezett, oktatót és kollégát veszítettünk el. Szakmai öröksége és embersége hosszú időn át velünk marad”
– hangsúlyozták.
Őszinte részvétünk a családnak!



