Brutálisan megnő egy szentesi társasház áramszámlája, mert telerakták a tetőt napelemmel
Két és fél- háromszorosára emelkedik majd az áramszámlája egy szentesi társasház lakóinak, mert napelemet szereltettek a tetőre. Eddig kisfogyasztók voltak, de a beruházás miatt ezentúl nagyfogyasztónak számítanak, és csak piaci áron kapják az áramot. Mint az RTL Híradó beszámolt róla, a lakók megkeresték az MVM Zrt-t, azt kérve, hogy egyéni mérőik alapján újra kisfogyasztóként kezeljék őket, de nem fogadták el kérésüket.
18 MILLIÓT KÖLTÖTT A LAKÓKÖZÖSSÉG ARRA, HOGY NAPELEMEK BORÍTSÁK A HÁZTETŐT
A szentesi társasház tetejének minden négyzetcentijét napelem borítja. Két éve egy egész naperőművet építtettek a lakók 18 millió forintért, hogy a ház három lépcsőházában lévő 24 lakás melegvíz-ellátását és áramfogyasztásának nagyrészét ezzel biztosítsák.
„108 darab, egyenként 4,2 kWh-s teljesítményű panel van most jelen pillanatban a tetőn” – mondta el a híradónak Erdei István.
A napelemek a társasház teljes fogyasztásának több mint a felét biztosítják. Még úgy is, hogy több lakó – köztük Erdei István is – a korábbi gázkonvektorok helyett klímával vagy elektromos panelekkel fűt. „Korábban 90-100 ezer forint között volt az áramszámlám, a napelemek felszerelése óta olyan 45 ezer, gázt nem használok. A gázszámlám csak azért nem 0 forint, mert a rendszerhasználati díjat fizetem” – magyarázta a híradónak a férfi.
ESZELŐS SZÍVATÁS: 290 EZER HELYETT 750 EZER FORINT LEHET AZ ÉVES SZÁMLÁJUK
Ha a napelemek a felhasználtnál többet termeltek, azt eddig társasházként adták el, és ha áramra volt szükségük, társasházként vásároltak az MVM-től. Így azonban az áramfogyasztásuk túllép azon a határértéken, amikor még rezsicsökkentett áron vehetnék igénybe az áramot, azaz ezentúl piaci áron kell vásárolniuk.
Az éves számlájuk így lépcsőházanként 290 és 400 ezer forint helyett akár 750 ezer forint is lehet.
„Vagy közösköltséget emelünk, vagy visszaállunk az eredeti rendszerre, megszüntetjük a napelemet és akkor minden család egyénileg kevesebbet fog fizetni, mint most így.”
A társasház lakói azt szeretnék, ha az egyedi fogyasztásmérőik alapján mindenki külön, kisfogyasztónak számítana. Így rezsicsökkentett áron kaphatnák az áramot, és továbbra is környezetbarát módon, maguknak állíthatnák elő a felhasznált energia jó részét. Állításuk szerint kérésüket az MVM elutasította.
VALAHOGY ÉREZTÜK, HOGY EZ LESZ: MEGÉRKEZTEK AZ ELSŐ EMELT SZÁMLÁK, ÁLL A BÁL
10-ből 9 szegedi úgy várja az augusztusi rezsiszámlát, mint decemberben a Mikulást, a hétvégi XXV. Nemzetközi Tiszai Halfesztiválon lefolytatott baráti beszélgetések fő témája pedig (valószínűleg) nem a foci, a kocsik és a szegedi lányok témaköre lesz, hanem az, hogy ki, mekkora számlát kapott áram vagy éppen földgáz ügyben. Az utóbbi kapcsán tegnap egy egészen sokkoló esetről számoltunk be, az egyik szegedi street food bisztró például a korábbi 250 ezres helyett 2.3 milliós összegről kapott csekket.
Az ügyben Botka László is rezonált egyet, a szegedi polgármester Facebook oldalán szidta a kormányt, majd azt találta írni, hogy “ez a sors vár mindenkire”, egy egészen ijesztő képet lefestve:
- a mostani árakon számolva januártól nem tudják, miből fizetnék ki a szegedi közvilágítást,
- illetve a bölcsődék,
- az óvodák,
- a kulturális-,
- szociális-
- és sport létesítmények)működését.
Szintén a témába vág az ATV Híradó riportja, akik szerint olyanoknál is megjelent a versenypiaci költség az augusztusra eső gázszámlában, akiknél ezt a fogyasztás abszolút nem indokolja. Az egyik, a szerkesztőségükbe eljutott dokumentumon például hat köbméter fogyasztás szerepel augusztus elseje és nyolcadika közé, 209 megajoule-t felhasználva, egy másikon pedig három köbméter augusztus elseje és negyedike közé, 107 megajoule-lal.
Az RTL Híradó kereste a céget, de egyelőre nem kaptak választ.
Egy hozzászólás