Közélet

Szép új világ: a szegedi őrölt paprika 60 százaléka is perui, bolgár őrlemény

Az elmúlt egy évben az egekbe lőtt ki az őrölt fűszerpaprika ára Magyarországon, 2023 nyár végén a termékek kilós átlagára már 8 000 forint felett jár, de az I. osztályú, dedikáltan magyar paprikából készült termékek ennél jóval drágábbak, a kilós átlagáruk 13 000 – 15 000 forint körül mozog. Az ágazat helyzetéről író Pénzcentrum olyan szegedi paprikát is talált, amelynek a kétharmada már perui, spanyol vagy bolgár őrleményből készül, úgy, hogy a Szegedi fűszerpaprika-őrlemény hungarikumnak számít.

Ha valaki manapság fűszerpaprikát vásárol a boltokban, annak jócskán leeshet az álla. A legfrissebb adatok szerint ugyanis a termék átlagos kilós ára már 8000 forint fölött van, ami azt jelenti, hogy egy 100 grammos kiszerelésért átlagosan 800 forintot kell kiperkálni. Persze nem volt ez mindig így, 2022 és 2023 augusztusa között viszont nagyon durván az inflációs válság áldozatául esett a Magyarországon legendás fűszer.

A portál elemzése szerint a drágulás mértéke ebben az időszakban nem kevesebb, mint 41,6 százalékos volt. Ez árban azt jelenti, hogy míg tavaly nyár végén egy átlagos 100 grammos kiszerelésű termék 580 forintba került, addig most már 800-ba. Ha viszont historikusan nézzük az árak alakulását, azt látjuk, hogy a fűszerpaprika ára 2021 decemberétől már láthatóan növekedésnek indult, majd 2022 májusától egészen meredeken felfelé ívelt.

PAPRIKABAJOK: CSÖKKENŐ TERMŐTERÜLET, GÁZOS SZÁRÍTÁS

A hivatalos adatokat átnézve azt találjuk, hogy bár a fűszerpaprika és annak termesztése is igazi magyar kuriózum, az elmúlt tíz évben folyamatosan csökken a hazai termőterület nagysága, és a megtermelt mennyiség is. Mindez viszont gigászi árakon történik.

A hazai paprikaőrlemény termelői ára Magyarországon általában 30-60 százalékkal a világpiaci átlagár felett van

– mondta el a lapnak Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője. A brutálisan magas árak pedig oda vezethetők vissza, hogy a magyarországi  termelés drágább a versenytársakénál, többek között azért, mert itt gázzal szárítják a paprikát, míg a délebbi termőterületeken általában a napon teszik ezt.

A szakember ezen felül kiemelte, fontos szempont az is, hogy a  magyar ágazatban jórészt elmaradtak azok a fejlesztések, amelyek nagyobb volumenben, hatékonyabb költségszerkezet, és nem utolsósorban alacsonyabb termelési kockázat, például az időjárás elleni hatékonyabb védekezés mellett tennék lehetővé a termelést. Ráadásul a piaci folyamatok megszervezésében is lenne még tennivaló, amelyben a mainál fejlettebb integráció hozhatna változást. 

3 EZER TONNA FŰSZERPAPRIKA BE, MINDÖSSZE 1 TONNA KI

A fentiek tükrében a szakember szerint nem csoda, hogy a fűszerpaprika-import mára meghaladja a 3 ezer tonnát, míg a kivitel ettől jóval elmarad, és csupán ezer tonna körül alakul. Ezzel pedig Magyarország már régóta nettó importőrnek számít. Az import jellemzően feldolgozott termékként érkezik Magyarországra, és rendkívül olcsó. A szakértők szerint viszont óriási minőségbeli különbség van ezek között és a magyar termékek között.

Ha szemügyre vesszük a boltok kínálatát, akkor megállapíthatjuk, hogy a legtöbb fűszerpaprika valóban 100% magyar termékként van hirdetve, és ezek kilós átlagára I. osztály esetében 10 ezer forint felett, II. osztály esetében 6-7 ezer forint körül mozog. Ehhez képest viszont szintén első osztályú őrleményt, aminek már csak a 80 százaléka magyar, ugyanúgy árulnak 10 ezer forintos kilós áron.

SPANYOL, BOLGÁR, PERUI ŐRLEMÉNYEK

Csak hogy értsük a minőségbeli különbségeket, találtunk megjelöléssel ugyancsak II. osztályú terméket, ami viszont kizárólag kínai import őrleményt tartalmaz. Ennek a kilós ára 3000 forint.

Ami viszont az egyik legmeghökkentőbb dolog volt kutatásaink során az az, hogy a Szegedi Paprika Zrt. által gyártott egyik, a Szegedi Paprikaként árult termék esetében, mind az I. mind a II. osztályú áru esetében a magyar paprika aránya csupán az egy harmadát teszi ki a csomagolásban található mennyiségnek.

Az I. osztályú termékben egészen pontosan 35 százaléknyi a részaránya a hazai paprikának, ami mellett a többi spanyol és bolgár paprika. A II. osztályú termék esetében viszont már csak 34 százalék a hazai arány, ami mellett perui és szintén bolgár paprika található. A boltokban egyébként a minőségi I. osztályú termék kiló átlagára 7500 forint körül mozog, míg a II. osztályú termék 7000 forint körül (100 grammos kiszerelésekből számolva).

A hagyományokat és a hungarikum mivoltját látva a Pénzcentrum tovább folytatta a keresést, és talált is egy, a Szegedi Paprika Zrt. által gyártott úgynevezett “Eredetvédett Szegedi Paprika” néven futó terméket, amit a hivatalos oldalukról lehet megrendelni. Ez már 100 százalékban szegedi tájkörzetben termett fűszerpaprikából készült, és a 80 grammos kiszerelés 669 forintba kerül, a kilós ára tehát 8 340 forint. Azaz igazából nem sokkal drágább, mint a gyártó azon I. osztályú bolti termékei, amiknek a 60 százaléka spanyol vagy bolgár paprikából készül. Az eredetvédett terméket azonban online bolti áruházakban nem találtuk meg.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb