Mindenmás

Mire tippelsz, mi lett az év szava Magyarországon? Megsúgom, mi nem lepődtünk meg…

Mint minden évben, így idén is a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága ismertette, mik lettek Magyarországon az év szavai. Még itt Szegeden sem lepődtünk meg a végeredményen, ugyanis az év szava a koronavírus lett, az év antiszava pedig a koronaszégyen.

De, hogy az évben legtöbbet használt koronavírus szó pontosan mit is jelent? Mutatjuk: egy víruscsalád fajainak gyűjtőneve. Nevét a koronára emlékeztető kitüremkedésekről kapta. 2020-ban mindent vitt a koronavírus. Szócsaládja is lett: koronavírus-fertőzés, -járvány, -napló, -para, -parti, -teszt. Több száz szó, kifejezés keletkezett, ezeket adja közre Veszelszki Ágnes Karanténszótára. További szavak: karantén, maszkoz (maszkot ölt, visel), szociális (udvariassági) védőtávolság, alapbetegség, online oktatás.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu

VAN MÉG BEFUTÓ: KORONASZÉGYEN, KARANTINI, MORZSAKÖZÖSSÉG

Az év antiszava a koronaszégyen lett. Ez a járvány őszi időszakában kialakult magatartásformát jelöli: a koronavírus-betegség eltitkolása abból a célból, hogy az illetőt ne érhesse hátrányos megkülönböztetés, az angol corona-shaming tükörfordítása. Két további jelölt a vírustagadó és a banyatájm. Az év ifjúsági szava a karantini. Ennek két jelentése is lehet: a karantén alatt fogyasztott martini alapú koktél, illetve a karantén alatti időszakban tizenéves fiatal. Az év költői szava: a morzsaközösség. Ez a szórványközösség új, metaforikus neve, Irházi János cikke alapjá. Az összeállítást a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága, a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport, és a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda készítette.

És ha már a szavaknál tartunk, akkor ezt se feledd:

Forrás: index.hu

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb