Közélet

Kiakadtak a postás szakszervezetek, mert nem tájékoztattak senkit előre, hogy csoportos létszámleépítés lesz, a bérek miatt demonstrációt is szerveznek

A Magyar Posta munkavállalóinak bértárgyalásán rendszeresen megjelenő négy nagyobb szakszervezet egyike sem kapott előzetes értesítést a munkáltatótól arról, hogy csoportos leépítésre készülnek. Bár törvényi kötelezettség nem terheli a Magyar Postát emiatt, a szakszervezetek szerint szerencsésebb lett volna, ha ők és a kollégák nem a médiából vagy az azzal kb. egy időben kiadott, belső hálózaton közzétett hírből, hanem mondjuk közvetlenül tőlük értesültek volna az 1200 főt érintő csoportos munkavállalói elbocsátásról – írja a Telex.

TÜNTETÉS LESZ, BÉREMELÉST KÖVETELNEK

A döntésről egyébként néhány nappal a postás dolgozók március 4-i demonstrációja előtt adott tájékoztatást a munkáltató. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium elé hívja két postásszakszervezet a bérekkel és a mindössze 3 százalékos idei béremelési javaslattal elégedetlen postai alkalmazottakat szombatra. A tüntetést a bértárgyalásokon résztvevő négy szakszervezetből kettő, a Kézbesítők Szakszervezete és a Postások Független Érdekvédelmi Szövetsége kezdeményezte, céljuk az azonnali fizetésemelés, ugyanis a 25 ezer fős postás társadalom létbizonytalanságban él – közülük 12200 fő pedig csak garantált bérminimumot kap. Az átlagkereset pedig bruttó 378 ezer forint a Magyar Postánál.

NEM TUDNI, HONNAN KÜLDIK EL A DOLGOZÓKAT

A portál szerint arról, hogy a munkáltató bejelentette-e már a csoportos létszámleépítési szándékot a kormányhivatal felé, még nincs hír, és nem tudni arról sem semmit, hogy mely területről vagy régiókból küldenek el dolgozókat. A csoportos létszámleépítés egyébként hosszú folyamat, a kötelező kormányhivatali bejelentésekkel, az üzemi tanáccsal való egyeztetésekkel, a munkáltatók értesítésével két hónapig, de akár tovább is elhúzódhat.

BARÁTSÁGTALAN LÉPÉS VOLT EZ

Pfeifer Tamás, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének elnöke a Telex megkeresésére azt mondta: kifejezetten barátságtalan lépésnek tartják, hogy a munkáltató így tájékoztatta őket és a postai dolgozókat, és aggasztónak érzi, hogy semmilyen információjuk nincs. A telefonok azonban azóta is megállás nélkül csörögnek, a kollégái féltik az állásukat.

„A kis posták bezárásakor a munkáltató tájékoztatott bennünket arról, hogy el fognak küldeni háromszáz embert – de ezt a döntést később felfüggesztették” – mondta Pfeifer Tamás arra, hogy kiket érinthet a döntés a leginkább. Hozzátette azt is, tartanak tőle, hogy ez az 1200 fős leépítés sem végleges szám.

A BÉRRENDEZÉS SEM TÖRTÉNT MEG

A postai dolgozók bérrendezése egyébként még nem történt meg 2023-ban, egy 2021-ben megkötött hároméves, összesen 15 százalékos emelést tartalmazó bérmegállapodás értelmében idén ugyanis csak 2 százalékos emelésre lennének jogosultak a postai dolgozók, ám a jelentős infláció mellett a béreket ezzel nem lehet szinten tartani. A Postás Szakszervezet elnöke február elején arról adott tájékoztatást a médiának, hogy egyelőre annyit tudtak elérni egy részmegállapodásban, hogy 2023. március 3-án minden postai munkavállaló bruttó 50 000 forintos pénzjuttatásban részesüljön.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb