Közélet

Meghalt Wittner Mária

Elhunyt 85 éves korában Wittner Mária ’56-os szabadságharcos, a Fidesz volt országgyűlési képviselője – tudatta a család az MTI-vel szerdán. A tájékoztatás szerint Wittner Máriát gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál szerda hajnalban Budapesten. Temetéséről később intézkednek.

Az 1956-os forradalomban a rádió ostroma közben csatlakozott a harcoló felkelőkhöz, november 4-én megsebesült, kórházba került. 1957 nyarán letartóztatták, 1958. július 23-án első fokon halálra ítélték. Kétszáz napot töltött a börtönben halálraítéltként, majd a másodfokú bíróság 1959. február 24-én ítéletét életfogytiglanra változtatta. 1970. márciusában szabadult, de amnesztiát nem kapott.

A rendszerváltozás után aktív szerepet vállalt számos 1956-os szervezet munkájában, 2006-tól 2014-ig a Fidesz országgyűlési képviselője volt. Wittner Mária 1991-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét, valamint az 1956-os Emlékérmet vehette át, 2006-ban Szent István-díjat, 2016-ban Emberi Méltóságért díjat kapott.

2015-BEN TARTOTT UTOLJÁRA BESZÉDET SZEGEDEN, A KOMMUNIZMUS ÁLDOZATAINAK EMLÉKNAPJÁN

Szegeden utoljára 2015. február 25-én, a kommunizmus áldozatainak emléknapján járt Wittner Mária. A Glattfelder téren tartott, a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Csongrád Megyei Önkormányzat által tartott ünnepségen az 56-os hős arról beszélt, hogy az elnyomó rendszer történelemhamisítását a mai, fiatal generációnak kell kiigazítani. Az ’56-os halálraítélt szerint a legendás szegedi általános iskola és gimnázium egykori névadója, Ságvári Endre egy terrorista volt, nevével pedig még mindig a kommunizmus szelleme kísért a városban.

“Ságvári Endre egy terrorista volt, a törvényes renddel szállt szembe és lőtt le egy rendőrt. Milyen rendszerváltás volt, hogyha még mindig vannak olyanok, akik kiállnak mellette? Döbbenetes, hogy a 2000-es évek közepén is ellenforradalomként tanították 1956-ot a budapesti pedagógusképzőben. Mennyire becsüljük meg a halottainkat, áldozatainkat, akik az életüket adták azért, hogy a fiatalok szabadon élhessenek?” – tette fel a kérdést.

Az ’56-os akkor arról beszélt Szegeden, hogy a mostani, fiatal generáció feladata, hogy az elnyomó kommunista rendszer hazug propagandája helyett feltárja az igazságot.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb