Közélet

A híd lábának ütközött, majd elsüllyedt egy műtrágyával megrakott uszály a Duna vajdasági szakaszán – az illetékesek komoly környezetvédelmi károktól tartanak

A híd lábának ütközött, majd elsüllyedt egy műtrágyával megrakott uszály a Dunán, a vajdasági Palánkánál. A Horvátországot és Szerbiát összekötő hídon leállították a forgalmat, egyelőre ugyanis vizsgálják a sérülés mértékét. Az illetékesek komoly környezetvédelmi károktól tartanak.

A Pannon RTV azt írja, hogy a hajóközlekedést viszont nem akadályozza az elsüllyedt roncs, amelyen mintegy 1000 tonna nitrogénalapú műtrágya volt.

NEKIÜTKÖZÖTT A HÍD OSZLOPÁNAK

A szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hatóságokra hivatkozó beszámolója szerint a német felségjelzésű, Antonia nevű hajó nem sokkal éjfél után nekiütközött a szerb-horvát határon található Duna-híd egyik oszlopának a vajdasági Palánkánál. A sérült hidat lezárták, a forgalmat más határátkelőkhöz terelik. A szerb környezetvédelmi minisztérium tájékoztatása szerint hajó uszálya ezer tonna műtrágyával süllyedt el. Szakemberek vizsgálják, hogy milyen következményei lehetnek a környezetre a műtrágyaszennyezésnek.

MÉRGEZŐ ANYAG KERÜLHETETT A VÍZBE

Dusan Blagojevic környezetvédelmi szakértő az N1 regionális hírtelevízióban arról beszélt, hogy az ezer tonna műtrágyát tartalmazó uszály elsüllyedése minden bizonnyal negatív hatással lesz a vízi növény- és állatvilágra, közvetve pedig az emberekre is. “Nem tudjuk pontosan, hogy milyen műtrágyáról van szó, csak feltételezhetjük, hogy ammóniás műtrágyáról beszélünk. Annyi bizonyos, hogy tápanyagfelesleg alakul majd ki (nitrogén és foszfor), ami elkerülhetetlenül az algák túlvirágzásához vezet, ez pedig túlzott oxigénfogyasztást okoz a felszíni vizekben. Elszaporodnak a kórokozók és növekszik a nitrátkoncentráció, végül pedig kellemetlen szagok és gázok keletkeznek” – magyarázta a szakember. Mint mondta, a vízinövények elszaporodása az oxigén mennyiségének csökkentését eredményezi, ez pedig halak és más élőlények megfulladásához vezethet. Hozzátette, az ammónia már alacsony koncentrációban is mérgező az állatokra nézve.

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb