Közélet

Egyre durvább a helyzet Csongrád-Csanádban: korábban létrákkal próbálkoztak a migránsok, most inkább erővágót használnak, amivel kilyukasztják a kerítést

Az elmúlt hetekben tízezrek próbálták átlépni Magyarország déli határát illegálisan – sikertelenül. A helyzet kezd eldurvulni, a kerítést naponta vágják át, az embercsempészek immár lőfegyverrel támadnak a rendőrökre, akik állják a sarat. Az egyre brutálisabb tapasztalatokról Baukó Levente ezredes, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Szolgálatának vezetője számolt be a Magyar Nemzetnek.

Fokozódik a migrációs nyomás a déli határokon: míg az év elején átlagosan heti kétezer embert akadályozott meg a hatóság az illegális határátlépésben, addig augusztus elejére ez a szám már elérte a heti hatezer főt, szeptemberre és októberre megközelítette a heti tízezretet – derül ki a Police.hu-n közzétett adatok alapján.

IDÉN 138 EZER FŐVEL SZEMBEN INTÉZKEDTEK, CSAK CSONGRÁD-CSANÁDBAN

A helyzetről Baukó Levente ezredest, a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Határrendészeti Szolgálatának vezetőjét kérdezte a lap, aki elmondta: illetékességi területén több mint 68 ezer fővel szemben intézkedtek a kollégái, akik tiltott módon lépték át Magyarország határát. További hatvenezer főt pedig megakadályoztak abban, hogy elkövessék a határsértést – emelte ki a főtiszt. Érdemes még egyszer kiemelni: ez „csupán” a Csongrád-Csanád vármegyei határszakasz. Baukó Levente hangsúlyozta, eddig idén összesen 138 ezer fővel szemben intézkedtek illegális határátlépéssel kapcsolatos cselekmények miatt, ami csaknem négy százalékkal több a tavalyi év hasonló időszakához képest.

A KÖZLEKEDÉSI INFRASTUKTÚRA TESZI VONZÓVÁ A RÉGIÓT

Az ezredes szerint a migránsok nyugat-balkáni útvonala mára igen bejáratottnak számít, a közlekedési infrastruktúra vonzóvá teszi ezt régiót az embercsempészeknek is. Erre példaként említette, hogy a magyarországi szakaszon az M5-ös autópálya Budapestre vezet, onnan pedig – látszólag – szabad az út Nyugat-Európa felé, ezért is nőtt meg a déli határon próbálkozók száma.

KORÁBBAN LÉTRÁVAL, MA MÁR INKÁBB ERŐVÁGÓVAL PRÓBÁLKOZNAK

“A migránsok egyre erőszakosabbak, fával, kővel és minden olyan tárggyal dobálják a kollégáimat és járműveiket, ami csak a kezük ügyébe kerül” – válaszolt azon kérdésre Baukó Levente, hogy trendszerűnek tekinthetők-e azon atrocitások, amelyek az elmúlt hetekben nyilvánosságra került videófelvételeken láthatók. A főtiszt hozzátette: a tiltott határátlépés módszereiben is tapasztalható változás, ugyanis míg korábban inkább létrákkal próbálkoztak a migránsok, addig mostanra elterjedt az erővágó használata, amivel kilyukasztják a kerítést és a nyíláson keresztül kelnek át. Baukó Levente azt is kiemelte, hogy a határkerítésen keletkező sérüléseket a határrendészek jelentik, és 24 órás készenlétben áll egy javítócsoport, amely a rongálásokat azonnal megjavítja.

VISZONOZHATJÁK A TÜZET, DE TÖRVÉNY VAN RÁ

Mint tudjuk, a déli határon egyre többször használnak fegyvert a migránsok és az embercsempészek. A főtiszt ezzel kapcsolatban azt is kifejtette, hogy a rendőrök és határvadászok fegyverhasználatának részleteit a rendőrségi törvény szabályozza, és ha az ott leírt feltételek teljesülnek, akkor a rendőrök és a határvadászok is viszonozhatják a tüzet. Baukó Levente arra is kitért, hogy a hatályos nemzetközi szabályok szerint a magyar rendőrök nem nyithatnak tüzet Szerbia irányába, hiszen azzal határrendsértést követnének el. Ám ha a feltételek fennállnak, vagyis például a járőröknek veszélyben van az életük, akkor használhatják fegyverüket.

“A déli határszakaszon a szerb hatóságokkal közösen hajtunk végre járőrszolgálatot Magyarország és Szerbia területén is. Általában egy szerb rendőr mellett egy magyar rendőr teljesít szolgálatot, de a létszám, az arányok nincsenek kőbe vésve, az a két fél megegyezésén múlik” – fejtette ki Baukó Levente. Egy ilyen esetben a fegyverhasználat úgy működik, hogy mindig azon ország törvényi rendelkezései a mérvadók, amelynek területén szolgálatot teljesítenek a járőrök. Kérdésre a főtiszt elmondta: a magyar rendőrségi törvény a lényegi passzusokat tekintve nem sokban tér el a szerbiai jogszabálytól, így a jogalkalmazás területén is hatékony az együttműködés.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb