November 11-re virradóan életbe léptek a szigorítások, a kérdések pedig százával özönlenek hozzánk. Több hónap csipkerózsika-álmot követően visszatért a Szeged 365 Kisokos, kibogarásszuk, utána nézünk, elmagyarázzuk, hogyan változik az élet a Napfény Városában!
2020. NOVEMBER 9.
HÁROM BEJELENTÉS ÉS RENGETEG VÁLTOZÁS
Három részletben ömlött a nyakunkba a kormányzati és önkormányzati információ-cunami november 9-ét követően. Első menet: bezárják az éttermeket, a középiskolákat és este nyolctól kijárási tilalom lesz – jelentette be Orbán Viktor egy hétfő délelőtti Facebook üzenetben.
Második menet: derült égből v̶i̶l̶l̶á̶m̶c̶s̶a̶p̶á̶s̶ újabb bejelentés, kedd este egy M1 interjúban az ország első embere azt is hozzátette a hétfői “pakkhoz”, hogy éjféltől bevezetik a kötelező, szabad téri maszkviselést. A kedd éjjel megjelent Magyar Közlöny ezt annyiban finomította, hogy a rendelet csakis a 10.000 fő feletti településekre érvényes, ott pedig a polgármester dönthet arról, mennyire legyen feltekerve a szigor-potméter.
Harmadik menet: Botka László szerda délben bejelentette, az összes szegedi közterületen kötelező a maszk. A döntés kapcsán az egyik DK-s képviselő (Fodor Antal, Kiskundorozsma és Béketelep) és a szegedi Fidesz is jelezte, hogy ők bizony nem így csinálták volna:
ÍME A LÉNYEG, TÉTELEKBE SZEDVE
Adott tehát a három bejelentés és a kedd éjjel megjelent Magyar Közlöny, kontra ezernyi kérdés Tőletek, a Szeged365.hu olvasóitól.
Essünk neki, hadd szóljon!
Témákba szedve, a Magyar Közlönyben kedd este megjelent intézkedések:
- Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni szükséges.
- Minden gyülekezés tilos.
- Az éttermek vendéget nem fogadhatnak, vendégnek ott csak az étel elvitele céljából lehet tartózkodni. A házhoz szállítás adminisztratív terheit a Kormány csökkenti és bevonhatóvá teszi a taxisokat a feladat ellátásába. Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.
- Az üzletek – a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével – este 7 óráig maradhatnak nyitva és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki. Az e rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.
- A szállodák turistákat nem, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkezett vendégeket fogadhatnak.
- Mindennemű rendezvény megtartása tilos, ide értve a kulturális eseményeket valamint a karácsonyi vásárokat. A vallási közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatóak meg. A Kormány felkéri a vallási közösségeket, hogy a szertartásaik során a magatartási szabályokat az általános szabályokkal összhangban határozzák meg.
- A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött kell megtartani.
- Az egyéni szabadtéri sportok gyakorlása engedélyezett. A vonatkozó jogszabályok szerint versenyszerűen sportolók e tevékenységükben nem korlátozhatóak.
- A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen a fitnesztermeket, fedett uszodákat, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat és állatkerteket, korcsolyapályákat.
- A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg. Az iskolák a középfokú oktatásban 9. osztálytól digitális munkarendben működnek. A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek.
- Az egyetemek, főiskolák digitális munkarendre térnek át. A felsőoktatási intézmények kollégiumai bezárnak, ez alól kivételeket a rektor állapíthat meg. A tartózkodás különösen a határontúli és külföldi diákok, illetve a hatósági házi karantén kötelezettséget a kollégiumban teljesítők számára engedélyezhető.
- Magán és családi rendezvények (például: születésnap) 10 főig megtarthatóak.
- Temetés legfeljebb 50 fővel tartható meg.
- Esküvők lakodalom nélkül tarthatóak meg, azonban az eseményen csak meghatározott személyek vehetnek részt.
- Kórházak, iskolák, óvodák, bölcsődék dolgozóit és a szociális intézményben dolgozókat – külön kormányrendeletben foglaltak szerint – hetente tesztelni kell.
- A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatosan eddig bevezetett szabályok továbbra is érvényesek, a 10 000 főnél nagyobb települések egyes közterületein a maszkviselés kötelező. A területek kijelölése a polgármester feladata. Szegeden villámgyorsan megszületett a döntés: a város teljes belterületén kötelezővé teszik a maszkviselést – jelentette be szerda délben Facebook oldalán Botka László. A rendelet rögtön hatályba is lépett, maszkot fel!
2020. NOVEMBER 23.
VISSZATÉRT AZ IDŐSEK VÁSÁRLÁSI IDŐSÁVJA, DE TELJESEN MÁSKÉNT
Visszatér az idősek vásárlási idősávja, de teljesen másképp, mint tavasszal – jelentette be Orbán Viktor az Idősügyi Tanács hétfői ülését követő Facebook-videójában. Az idősáv bevezetése csakis az alábbi üzletekre vonatkozik:
- napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletek,
- napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító) üzletek, magyarán drogériák,
- gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletek, tehát gyógyszertárak.
Ezekbe az üzletekbe hétfőtől péntekig 9.00 és 11.00 óra között, szombaton és vasárnap pedig 8.00 óra és 10.00 óra közötti időben csakis a 65 év felettiek mehetnek vásárolni. Tehát, az idősek bármikor vásárolhatnak, ráadásul a fenti idősáv csakis az övéké, úgymond, “védett” idősáv.
A LEGFONTOSABB KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK
Hétfő délelőtt óta záporoznak a kérdések Tőletek (köszönjük a bizalmat), a kedd esti M1 interjú és Botka László turbó-bejelentése pedig még rátett egy lapáttal. A leggyakoribb és legéletbevágóbb kérdéseket és válaszokat itt gyűjtöttük össze – a lista folyamatosan frissül:
Most akkor kell hordanom maszkot ha kilépek a házból?
Ha 10.000 főnél kisebb településen laksz, akkor nem. Ha Szegeden akkor viszont igen, természetesen csakis akkor, ha elmúltál 6 éves (ha bennünket olvasol, akkor valószínűleg igen). A maszkviselés minden, hatodik életévét betöltött személy számára kötelező tehát…
- a tömegközlekedési eszközökön,
- üzletekben vásárlás és munkavégzés során,
- a bevásárlóközpontok területén (kivéve irodák, sportolásra szolgáló és üzemi helyiségek),
- a tömegközlekedési eszközök várótermeiben,
- vendéglátó üzletekben (ha elvitelre kérsz valamit, bemehetsz, amíg elkészül), postákon, közigazgatási szervek ügyfélfogadó tereiben.
- egészségügyi intézményekben, kórtermekben (ha bent fekvő beteg vagy, nem kell)
- a 10 ezer főnél nagyobb település belterületén a települési önkormányzat által kijelölt közterületen, Szegeden Botka László döntésének megfelelően mindenütt,
- nyilvános helyen, kivéve sporttevékenység során, a parkokban és a zöldterületeken
Csongrád-Csanád megyében Szegeden kívül még Vásárhely, Makó, Szentes és Csongrád érintett a témában, ha a felsorolt települések valamelyikén laksz, katt a cikkünkre:
Bemehetek az étterembe, hogy elhozzam az ennivalómat?
Igen.
Konkrétan:
“A vendéglátó üzletekben csak a foglalkoztatottak tartózkodhatnak tartósan, azonban az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében az ehhez szükséges időtartamig más is bent lehet.”
Kivétel a munkahelyi vagy iskolai menza, büfé, rájuk nem vonatkozik a szabály.
Éjszaka abszolút nem mehetek el otthonról?
De, vannak kivételes esetek. Az alap, hogy este 8 óra és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.
Kivétel:
- ha egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén hagyod el a lakóhelyed,
- ha életvédelmi céllal,
- munkavégzés céljából,
- a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából vagy fordított oknál fogva tartózkodik közterületen. Ezt egy okirattal szükséges igazolni, amit a kormány hivatalos honlapján fognak közzétenni. Cikkünk megírásának pillanatában még nem volt kint.
Elmegyek futni, kell a maszk?
A sporttevékenységeknél, a parkokban, illetve zöldterületeken a maszk viselése továbbra sem kötelező.
Lesznek Szegedi Karácsonyi Hetek?
Lefújva, a jelen szabályozás szerint KO, lehetetlen megtartani. A rendelet értelmében tilos szervezni:
- a kulturális eseményeket,
- a koncertet,
- a magánrendezvényeket
- és a karácsonyi vásárokat sem.
Sportrendezvényeken nézők nem lehetnek, zárt kapuk mögött kell megtartani a meccseket.
Autóban kell a maszk?
Na ez az, amire egy deka hivatalos állásfoglalást nem tudott még adni senki sem, napok óta. Nem hivatalos információnk viszont annál inkább van: nem kell maszkot hordanod vezetés közben, viszont mielőtt kiszállnál az autóból, vedd fel.
Biciklivel járok dolgozni. Kell a maszk vagy sem?
Hasonló a helyzet, mint az autó esetében. Ha megállít a rendőr, el lehet vitatkozni, hogy most éppen sportolsz-e vagy sem a drótszamár nyergében (mert ugye sport közben nem kell a maszk), minden esetre homályos a dolog. Akárcsak az autózás esetében, itt is nem hivatalos válasz érkezett: nem kell. Mint forrásunk kifejtette, a rendelet nem tesz különbséget a kerékpározásnál az önálló sporttevékenység és a munkába való közlekedés között.
Nősülhetek? Vagy legalább arra jó ez az egész, hogy megússzam?
Nem úszod meg. Lehet nősülni, sőt, férjhez is lehet menni. A házasság-kötésnél kizárólag a szertartás vezetője, illetve az anyakönyvvezető, a házasulók,
a házasulók tanúi, a házasulók szülei, nagyszülei, a házasulók testvérei és a házasulók gyermekei lehetnek jelen. A temetéseken maximum 50 fő vehet részt.
Hogy lesz az oktatás?
A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig nyitva tartanak, attól felfelé digitális munkarendben működnek. A középfokú intézmények kollégiumai az iskolaigazgató döntése szerint működnek vagy sem. A felsőoktatási intézményekben digitális oktatás lép életbe, a kollégiumok és diákotthonok látogatási rendjéről a rektorok döntenek.
Mehetek egy kört este 8 után Buksival?
Röviden, igen, este is elviheted megsétáltatni a szoba-predatort. Időbeli limit nincs, földrajzi viszont igen: maximum 500 méterre mehetsz el vele a lakhelyedtől.
Maradt még kérdésed? Küldd el az [email protected] és igyekszünk megválaszolni vagy irány a Magyar Közlöny friss, ropogós száma, IDE kattintva!
Forrás: MTI, Magyar Közlöny, 24.hu, Kormány.hu