Közélet

Egy biztos: még sokáig velünk marad a koronavírus

A pandémia mostani, második fázisa az intézkedések finomhangolásáról fog szólni annak érdekében, hogy miközben a gazdaság újraindul, a járványt is féken tudjuk tartani és az egészségügyet se terheljük túl. Ez nem lesz egyszerű, főleg, hogy hosszabb távon együtt kell élnünk a vírussal – derült ki egy mai szakkonferencián, írja a Magyar Nemzet.

Hogy meddig fog ez tartani a járvány, senki nem tud biztosat felelni, mert óriási a bizonytalanság. Még a nyarat sem lehet előre látni, ugyanúgy stagnálhat a fertőzöttek aránya, mint ahogyan meg is ugorhat – fogalmazott Oroszi Beatrix, az Innovációs és Technológiai Minisztérium Járványmatematikai Projektének epidemiológusa a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság online konferenciáján.

Jelenleg egy koronavírus-fertőzött átlagosan 2-2,5 embert fertőz meg. A járvány akkor cseng le, ha a lakosság átfertőzöttsége eléri, illetve meghaladja az 50-60 százalékot, ám elmondása szerint ettől még nagyon messze vagyunk, és védőoltás nélkül ezt nem is fogjuk elérni belátható időn belül. Hozzátette, hogy a jelenlegi ismereteink szerint a koronavírus-fertőzést csaknem felerészben egészségesnek tűnő vagy minimális tünetet produkáló emberek terjesztik, ezért is nagyon fontos a széles körű maszkhasználat.

A szakember arról is beszélt, hogy a 3035 megerősített Covid-19 eset 30,6 százalékos megbetegedési arányt jelent, de az egészségügy dolgozók körében ez az arány ennek a tízszerese: a járványban eddig 414 egészségügyi dolgozó érintett a százezerből. Ezért az ITM csapata az ápolók, orvosok rendszeres tesztelését javasolja a kórházi járványok megakadályozása érdekében.

Ugyanezen okból indokoltnak tartanák a víruspozitív, illetve negatív fekvőbetegek elkülönítését, leginkább járványkórházakba, illetve tisztakórházakba, még akkor is, ha – tette hozzá -, tisztában vannak azzal, hogy ez speciális ellátási formák esetében nem egyszerű. A rendszeres szűrést – mégpedig nem a gyorsteszteket, hanem a megbízhatóbb pcr-teszteket – nem csak az egészségügyben, hanem az összes bentlakásos intézményben és a hajléktalanszállókon dolgozóknál is szorgalmazzák.

Az epidemiológus általában lényegesen nagyobb számban látná indokoltnak a szűrést, mint mondta, jelenleg csak 10 fertőzöttből egyet tudunk ezzel a módszerrel megfogni, ami azt jelenti, hogy 9 embernél nem tudjuk megszakítani érdemben a fertőzési láncot, ami komoly kockázat.

Forrás: Magyar Nemzet

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb