Közélet

Arcfelismerővel turbózná fel a traffipaxokat a rendőrség

Mesterséges intelligenciával fejlesztené a VÉDA-rendszert az ORFK, így a mostaninál több szabálytalanságot tudnának észlelni és szankcionálni a rendőrök, akik új módszerrel ellenőrzik egy ideje az autósokat – derült ki a vezess.hu Óberling József ezredessel, a Közlekedésrendészeti Főosztály vezetőjével készített interjújából.

Szegeden többek között a Bertalan híd szegedi lábánál, a Dorozsmai úton, a környéken pedig a 47-esen, az 5-ösön és az 55-ösön is vannak telepített VÉDA kapuk (a teljes listát IDE kattintva találod), valamint az utóbbi időben számos helyen új trafiboxokat telepítettek a városban. Mint kiderült, a szabálytalanságok visszaszorítása érdekében ezeket mesterséges intelligenciával fejlesztené a magyar rendőrség.

EGY BIZONYOS SZUBKULTÚRA MŰVELI A GYORSULÁSI VERSENYEKET

A témát Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályának vezetője boncolgatta. Az Árpád hídon történt tragikus balesettel kapcsolatban az ezredes a vezess.hu-nak adott interjúban azt mondta, igyekeznek minél több éjszakai száguldozót elkapni, de rendre felbukkannak újabb és újabb jelentkezők, szerinte „egy bizonyos szubkultúra műveli” ezeket az illegális versenyeket. Sokakat lefülelnek, tőlük elveszik a vezetői engedélyüket, visszarendelik a járműveiket műszaki vizsgálatra, de később aztán megint találkoznak egy-egy ilyen emberrel.

A DRÓNOS ELLENŐRZÉS IS FONTOS

Azt is kiemelte, hogy az országban több mint száz trafibox kihelyezése van folyamatban és vannak olyan önkormányzatok, amelyek sebességmérő műszert vásárolnak, majd átadják a rendőrségnek. Óberling József megerősítette, hogy a trafibox egy magyar rendőr találmánya, de nem árulta el a nevét. Fontos előrelépésnek tartja, hogy már drónokat is használnak az autósok ellenőrzésére és ezekből az eszközökből még többet szeretnének alkalmazni minél több helyen. A drónfelvételek nagyon hasznosak az egyes szabálysértések bizonyításakor és a forgalom megfigyelése során.

FIGYELJÜNK EGYMÁSRA

Óberling József szerint a legfontosabb közlekedési szabály az, hogy mindenkinek úgy kell közlekednie, hogy az élet- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat indokolatlanul ne akadályozzon. „Ha azt az alapkövetelményt megértenék az emberek, hogy figyeljenek egymásra, hogy nézzék, mit csinál a másik, akkor működne a dolog százoldalas jogszabálygyűjtemény nélkül is”.

ÁTLAGSEBESSÉG-MÉRÉS

Az interjúból kiderül, hogy napirenden van az átlagsebesség-mérés kérdése is. Az ezredes elmondása szerint nem minden út alkalmas az ilyen ellenőrzésre Magyarországon. Úgy véli, a társadalom nem fogadná el az átlagot minimálisan átlépő adat bírságolását. Ugyanakkor még a sztrádákon is nehéz lenne kijelölni szakaszokat, és meghatározni a határt. Mint fogalmazott, az indokolatlanul lassú haladás is balesetveszélyes lehet.

ELŐKÉSZÍTIK A VÉDA-RENDSZER FEJLESZTÉSÉT

Arról is tájékoztatott, hogy jelenleg is zajlik a VÉDA-rendszer fejlesztésének előkészítése. Hozzátette: nem biztos, hogy lesz ilyen pályázatkiírás, majd meglátják. „Gondolkodunk a VÉDA-rendszer fejlesztésén, de ez még nagyon gyerekcipőben jár, ennek keretében is napirenden van az átlagsebesség-mérés kérdése. Civil szervezetek és környezetvédők is részt vesznek abban, hogy merre tovább”. A VÉDA-rendszer készülékeit mesterséges intelligenciával javítanák fel, a járművezetők arcát azonosító funkcióban is gondolkodnak.

A VÉDA képelemzésen alapuló technológia, ami sebességet is mér. Le tudja olvasni a rendszámot, tehát nem úgy működik, hogy készít egy fényképet, amiről aztán elolvassa egy ember, majd ő bepötyögi a rendszámot.

A mesterséges intelligencián múlik, hogy egy kép elemzésében mennyire tudnak precíznek bizonyulni, például mennyire vehető ki, hogy egy első ülésen ülő személy használja-e a biztonsági övet. A mesterséges intelligencia ma még nem része a VÉDÁ-nak, de a főosztályvezető nem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy olyan funkció is bekerüljön, ami alapján kideríthető, hogy egy sofőr használt-e mobiltelefont vagy tartott-e valamit a kezében vezetés közben. „Ezek olyan mértékű technológiát feltételeznek, amelyre a VÉDA-rendszer a jelen állapotában még nem képes, de nem elképzelhetetlen, hogy képes lesz”.

ITT AZ IDEJE A MAGASABB HIGH-TECH RENDSZERNEK

Óberling József hozzátette: a mesterséges intelligenciával ma már sokkal több hasznos tevékenységet tudnak végezni, mint korábban. Szerinte ott tartunk, hogy a technológiai fejlődés miatt itt van az ideje egy mostani fejlettségi szintű, magasabb, high-tech rendszernek, ami olcsóbban üzemeltethető. A már említett arcfelismerő segítségével például megállapítható, hogy van-e egyezőség egy jármű üzembentartója és vezetője között. Ha ez bebizonyosodik, szankcionálható a szabályszegés. Ezzel persze nem lehet mindenkit nyakon csípni, de az ezredes véleménye szerint az is nagy eredmény, ha tízből három szabályszegőt elkapnak. „Ennek lesz akkora hírértéke, hogy mindenki más is bekapcsolja az övét, márpedig ez a cél. Elgondolkodnak, érdemes-e kockáztatni”.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb