Szegedi Arcok

A lengyel-magyar barátság legendás alakja, a Szegeden született Engelmayer Ákos kapta a Custos Virtutum díjat

A szegedi születésű Engelmayer Ákost, a Lengyel-Magyar Szolidaritás egyik alapítóját, a rendszerváltás utáni első varsói magyar nagykövetet tüntették ki kedden Az értékek megőrzője (Custos Virtutum) nevű, a varsói Waclaw Felczak Lengyel-Magyar Együttműködési Intézet által adományozott díjjal.

A Do Rzeczy lengyel konzervatív hetilap társzervezésében a varsói Királyi Várban rendezett ünnepségen részt vett több lengyel közéleti személyiség és politikai vezető, köztük Marek Kuchcinski, a Szejm külügyi bizottságának, valamint lengyel-magyar baráti tagozatának elnöke. Jelen volt Kovács Orsolya Zsuzsanna varsói magyar nagykövet is. A díj átadásakor Lengyelország nagy, kipróbált barátjának nevezték a kitüntetettet.

ENGELMAYER ÁKOS RÉSZT VETT AZ 1956-OS FORRADALOMBAN

A köszöntőbeszédben elhangzott: az 1938-ban Szegeden született Engelmayer Ákos részt vett az 1956-os magyar forradalomban, a Széna térnél harcolt a barikádokon. A Kádár-korszakban Magyarországon nem tanulhatott tovább, többszöri próbálkozás után végül Lengyelországban telepedett le, a Varsói Egyetem néprajz szakán kezdte meg felsőfokú tanulmányait. Közben idegenvezetőként, fordítóként, újságíróként dolgozott. Segítette a lengyel és magyar ellenzék közötti kapcsolatokat, földalatti kiadványokat terjesztett, előadásokat tartott a titkos repülőegyetemen. Tagja volt a Szolidaritás Független Szakszervezetnek, és ennek betiltása után, a 80-as években is együttműködött a lengyel antikommunista ellenállás legfontosabb vezetőivel, többek közt a lengyel-magyar együttműködés mai patrónusával, Waclaw Felczak professzorral is.

Ő VOLT AZ ELSŐ VARSÓI NAGYKÖVET

1986-ban Engelmayer segítette elő, hogy a Varsó melletti Podkowa Lesnában leleplezzék az 1956-os magyar forradalom 30. évfordulójának szentelt kétnyelvű emléktáblát. “Az Elbától keletre ez volt az első és egyetlen nyilvános aktus a 20. század legnagyobb magyar függetlenségi felkelésének emlékére” – emelték ki a laudációban. Engelmayer 1989 elején egyik alapítója volt a Lengyel-Magyar Szolidaritás ellenzéki szervezetnek, 1989 után a Lengyelországi Magyarok Egyesülete elnöke, majd tiszteletbeli elnöke lett, valamint Magyarország rendszerváltás utáni első varsói nagykövete (1990-1995), később a minszki misszió vezetője is. 1991-ben aktív szervezője volt a visegrádi csoport alapító találozójának. A Custos Virtutum díjat idén harmadszor adták át. Tavaly Varga Judit igazságügyi miniszter, két évvel ezelőtt pedig az Esterházy János boldoggá avatási pere egyházmegyei szakaszát felügyelő Marek Jedraszewski krakkói érsek lett a kitüntetett.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb