Közélet

Nem mondhatnak fel az egészségügyi dolgozók a veszélyhelyzet alatt

Az orvosok és az ápolók már jövő év januárjától az új bértábla szerint kapják a fizetésüket, szigorítást jelent azonban, hogy egészségügyi dolgozó nem adhatja be a felmondását veszélyhelyzet idején – derül ki azokból a kormányrendeletekből, amelyek szombat este jelentek meg a Magyar Közlönyben.

JANUÁRTÓL AZ ÚJ BÉRTÁBLA ALAPJÁN KAPJÁK A FIZETÉSÜKET, FELMONDANI AZONBAN NEM LEHET

Meghosszabbították az átmeneti időt, csak 2021. március 1-én lép hatályba az egészségügyi szolgálati jogviszony Magyarországon. Ettől függetlenül az orvosok és az ápolók már jövő év januárjától az új bértábla szerint kapják a fizetésüket.

A rendeletek között a veszélyhelyzetre tekintettel szigorítás is akad: “Az Eszjtv. hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónál foglalkoztatott egészségügyi dolgozó és egészségügyben dolgozó az egészségügyi szolgáltatónál fennálló jogviszonyát – a rendkívüli megszüntetés kivételével – nem szüntetheti meg a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendeletben kihirdetett veszélyhelyzet (a továbbiakban: veszélyhelyzet) ideje alatt” – írja a közlöny.

VÉDIK AZ EGÉSZSÉGÜGYI DOLGOZÓKAT IS: 16 ÉV ALATTI GYERMEKET NEVELŐ EGÉSZSÉGÜGYIS HÁZASPÁRBÓL CSAK AZ EGYIK RENDELHETŐ KI

A kormányrendeletek kitérnek arra is, hogy kirendelni csak a betegellátás biztonságának fenntartása érdekében lehet, akár az egészségügyi dolgozó állandó munkahelyétől eltérő egészségügyi szolgáltatóhoz is. A kirendelésről az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személyt legalább tíz munkanappal korábban írásban kell tájékoztatni, beleértve a munkavégzés időtartamát, a helyszínét, az érte járó illetményt és a kapcsolódó szállás- és utazási kérdéseket. Ami az időtartamot illeti, a kirendelés bármely 12 hónap alatt nem haladhatja meg az összesen 44, beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát – írja az Index.hu.

Nem lehet kirendelni…

  • nőket a várandósságuk megállapításától a gyermekük hároméves koráig;
  • azokat, akik a családok támogatásáról szóló törvény értelmében nagycsaládosnak számítanak;
  • azokat, akik egyedül nevelik a 6 év alatti gyermeküket, és ha egy 16 évnél fiatalabb gyermek mindkét szülője egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy, akkor csak az egyik szülő rendelhető ki;
  • azokat, akik személyesen gondozzák hozzátartozójukat;
  • azokat, akik igazoltan legalább ötvenszázalékos mértékű egészségkárosodásban szenvednek;
  • rezidenseket a szakvizsgájuk előtti fél éven belül és 
  • azokat, akik öregségi nyugdíjra jogosultak, és nem járulnak hozzá a kirendelésükhöz.

Forrás: Index.hu, Magyar Közlöny

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb