Közélet

Minden eddiginél nagyobb hulladékdömping érkezhet a Tiszán

Minden eddiginél nagyobb hulladékmennyiség érkezhet Magyarországra a Tiszán – fejtette ki Áder János volt köztársasági elnök, aki a tiszai műanyagszennyezés problémájáról folytatta beszélgetését Ljasuk Dimitry független filmessel, környezetvédelmi aktivistával a Kék bolygó című podcast hétfőn megjelent felvonásában.

A teljes Áder-podcastet itt éred el:

RENGETEG HULLADÉK KELETKEZIK A SEGÉLYSZÁLLÍTMÁNYOK CSOMAGOLÁSÁBÓL

Áder János azon felvetésére reagálva, hogy az ukrajnai háború eltereli a figyelmet a tiszai műanyagszennyezés problémájáról, Ljasuk Dimitry arról beszélt, hogy február 24. óta mintegy félmillió menekült érkezett az 1,1 milliós lélekszámú Kárpátaljára, ami jelentős környezeti terhelést jelent. A segélyszállítmányok csomagolásából rengeteg hulladék keletkezik, miközben a feldolgozó-infrastruktúra nem változott.

Ljasuk Dimitry arra számít, hogy a következő években sokkal nagyobb hulladékmennyiség fog érkezni a Tiszán Magyarországra, mint korábban.

“A háborúnak az emberi tragédián és gazdasági veszteségen túl is drámai következménye lesz” – jegyezte meg a volt államfő, aki hozzátette, hogy Ljasuk Dimitry gyűjtést szervezett és jelentős pénzadományt juttatott el az Ukrajnában élőknek.

HEGY MÉRETŰ SZEMÉTTELEP ÉKTELENKEDIK RAHÓ MELLETT

Az MTI által szemlézett podcast-ben szóba került az ukrajnai Rahó melletti, hegy nagyságú szeméttelep, amely a környezetvédelmi aktivista szerint olyan szimbólummá vált, amelyben „minden benne van, amit az emberiség elkövethet a természet ellen”. Ljasuk Dimitry hozzátette, korábban arra kérte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy szüntesse meg ezt a szeméthegyet, mert azt a helyi önkormányzat és az önkéntesek nem tudják.

Áder János ezen a ponton megjegyezte azt is, hogy a Rahóból származó hulladék egészen a Duna-deltáig is eljut, majd úgy vélte, a helyzet addig nem oldódik meg, amíg a háború tart. A volt köztársasági elnök hozzátette: ha a háború után már Ukrajna újjáépítése lesz napirenden, jelentős nemzetközi források bevonásával, érdemes lesz lobbizni a Tisza szennyezésének megállításáért.

Ljasuk Dimitry arról beszélt, bízik benne, hogy az újjáépítésnél ezt a problémát megoldják, mivel a háborús romok, törmelékek eltakarítására valószínűleg külön iparág fog létesülni. Egyúttal azt tanácsolta a vízpartra, folyópartokra látogatóknak, hogy ne hagyják ott a hulladékot, „minden egyes összeszedett palack számít”.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb